RÓŻNE SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (5)

Prawie wszystkie pasty zawierają substancje słodzące. Oprócz tego że słodziki poprawiają smak past, mogą mieć wpływ na nasze zdrowie.

Z uwagi na szczególne rozpowszechnienie substytutów cukru w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym, oraz możliwość szkodliwego ich działania na zdrowie człowieka, w tym także na zdrowie jamy ustnej, konieczne jest aktualizowanie wiedzy na ten temat. Istnieje cały szereg dowodów potwierdzających, że zastąpienie cukru (sacharozy) innymi substancjami o słodkim smaku wpływa znacznie na obniżenie występowania najczęstszych chorób jamy ustnej jak próchnica, czy choroby przyzębia. Nie wszystkie jednak słodziki są bezpieczne. Postaram się w miarę szczegółowo je opisać.

Kilka najczęściej spotykanch słodzików:

- Ksylitol (Xylitol)
- Erytritol (Erythritol) 
- Sorbitol (Sorbitol)
- Mannitol
- Taumatyna (Thaumatine)
- Sacharyna (Saccharin ) i jej pochodne
- Sukraloza (Sucralose)
- Stewia (Stevia)
- Aspartam (Aspartame) 
- Cyklaminian sodu (Sodium cyclamate) 
- Acesulfam K (Acesulfame potassium) 
- Izomalt (Isomalt) i wiele innych

Najzdrowszym ze wszystkich słodzików jest KSYLITOL - XYLITOL 
(E 967). O ksylitolu kilkakrotnie już wspominałam w moich artykułach. Jest białą, krystaliczną substancją, która wygląda i smakuje jak cukier. Odkryty w 1891 roku, stosowany od lat 60tych.

W zasadzie trudno jest znaleźć doniesienia o jego szkodliwości. Jedynym, znanym skutkim ubocznym jest to, że w bardzo dużych ilościach może wywoływać biegunki. Zalet produkt ten ma masę. Pozyskiwany jest wyłącznie ze źródeł naturalnych. Najlepszy, bez wątpienia, jest z Finlandii, gdzie od lat wytwarza się go z kory brzozowej, stąd nazwa cukier brzozowy, mimo że chemicznie nie jest cukrem tylko alkoholem. W innych krajach np. w USA produkowany jest z kolb kukurydzy. Niektóre źródła podają, że kukurydza pochodząca z Azji może być genetycznie modyfikowana. Jeśli to możliwe warto sprawdzić pochodzenie ksylitolu. W naturze występuje w małych ilościach: w owocach, grzybach i warzywach. W garści malin jest prawie gram ksylitolu. Organizm ludzki produkuje dziennie około 15 gramów ksylitolu z różnych pokarmów. Nie jest więc on obcą lub sztuczną substancją, lecz naturalnym składnikiem codziennego metabolizmu.

W przyszłym miesiącu opiszę właściwości i zastosowanie Ksylitolu.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.