CZY WARTO LECZYĆ KANAŁY ZĘBÓW? (1)

W poprzednich kilkunastu artykułach opisałam dlaczego niektóre zęby wymagają leczenia kanałowego, na czym ono polega, oraz jak odbudowywuje się takie zęby.

Od wielu lat trwa polemika czy leczenie kanałowe jest skuteczne i bezpieczne, czy nie należy raczej usunąć martwy ząb. Jak sama nazwa wskazuje LECZENIE kanałowe, więc nie powinno szkodzić.

Dość szczegółowo prześledziłam informacje z różnych źródeł na ten temat, zarówno ZA  jak i PRZECIW.

Wykonuję zawód dentysty prawie 40 lat i mogłam obserwować jak duży postęp nastąpił w leczeniu dentystycznym w tym również i kanałowym.

Na ogół pacjenci mają problem nie po wykonaniu leczenia kanałowego tylko jeśli go nie zrobią.

W pewnych grupach terapeutów trwa opinia, że martwe zęby, nawet najlepiej wyleczone kanałowo są nadal źródłem infekcji dla całego organizmu. Według tej opinii należy więc absolutnie usunąć wszystkie martwe zęby.

W czasie mojej wieloletniej  praktyki w Kanadzie mogłam obserwować stan uzębienia Kanadyjczyków oraz Polaków, oczywiście wielu innych nacji też, ale zajmę się tylko tymi dwiema.

Przychodzą do mnie Polacy którzy mieli leczone zęby w latach 60, 70, 80-tych  w Polsce. Było to lecznie może mało perfekcyjne ale było dostępne dla szerokiej grupy ludzi. Usuwanie zębów było wykonywane tylko w razie konieczności. Obserwuję więc te niezbyt piękne wypełnienia, mosty, korony oraz oczywiście leczenia kanałowe. Zdaję sobie sprawę, że przyczyną tych niedociągnięć były skromne możliwości techniczne dawnych polskich gabinetów. Mimo to ludzie zachowali swoje własne uzębienie przez długie lata. W razie koniecznośći wykonuje się korekty i poprawki.

W tym samym czasie w naszej pięknej prowincji Quebec, wyrywano nagminnie wszystkie zęby bardzo młodym ludziom by zaoszczędzić im wysokich kosztów dentysty, bólu i kłopotów. Oczywiście jest to już tylko przeszłość. Często był to prezent ślubny i doskonała inwestycja. Młody człowiek był obdarowany dwiema protezami całkowitymi i miał spokój na całe życie. Czy istotnie spokój?

Jak wyglądają ci "szczęśliwcy" teraz, po wielu latach.

Mają przedwcześnie postarzały wygląd twarzy spowodowany znacznym zanikiem kości szczęk po usunięciu zębów. To prowadzi po latach do ogromnych trudności w noszeniu protez. Duża grupa tych ludzi po prostu nie może nosić protez i ich nie nosi. Inni uciekają się do implantologii która jest znacznie utrudniona zanikiem kości, bardzo kosztowna i dość skomplikowana w ich przypadku.

Co ma z tym wspólnego leczenie kanałowe? Starsi Polacy mają wiele zębów leczonych kanałowo, starsi Quebecy nie mają ani zębów ani nie mieli nigdy wykonanego lecznie kanałowego. Mogłam zaobserwować, że te obydwie grupy ludzi zapadają na podobne choroby oraz mają te same problemy zdrowotne.

NIE MOŻNA WIĘC OBCIĄŻAĆ LECZENIA KANAŁOWEGO ZĘBÓW ZA WIĘKSZOŚĆ NASZYCH CHORÓB.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.