LECZENIE KANAŁOWE (6).

Poprzednim razem opisałam jak powstaje ropień zęba i jakie daje objawy.

Oprócz ropni w tkankach okołowierzchołkowych mogą wytwarzać się torbiele. Torbielą korzeniową nazywamy występującą w kości szczęk zmianę patologiczną wywołaną przewlekłym zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych zęba. Jest to najczęściej spotykana torbiel w obrębie twarzoczaszki.

W początkowym okresie torbiel korzeniowa rozwija się bezobjawowo. Wykrycie jej we wczesnym etapie jest zwykle przypadkowe podczas badania rentgenowskiego.W późniejszym etapie, w miarę rozrastania się torbieli, może pojawić się wewnątrzustne wygórowanie na szczęce. Postępujący zanik kości zębodołu powoduje że staje się ona bardzo cienka i ugina się w badaniu palpacyjnym dając objaw tzw. chrzęstu pergaminowego. Jeśli kość wokół korzenia jest mocno zniszczona można czasem wyczuć, przez dziąsło, palcem korzeń zęba.

Rozrost torbieli w szczęce górnej może uwypuklać dno jamy nosowej przemieszczając w górę małżowinę nosa. Może również wywołać częściowy paraliż wargi. Torbiel w stanie zapalnym może dawać silny ból okolic twarzoczaszki. Aby zapalenie okołowierzchołkowe zęba przekształciło się w torbiel muszą zaistnieć specyficzne warunki. Długotrwały, przewlekły proces zapalny powoduje stopniowe nagromadzenie się płynu przy wierzchołku zęba. Wzrastające ciśnienie tego płynu powoduje rozpychanie okolicznych tkanek, które z czasem wytwarzają jakby torebkę zwaną torbielą. Jama torbieli jest wypełniona płynem. Ścianki jej są wysłane dość grubą warstwą nabłonka. Usuwając taki ząb, usuwa się często również i torbiel która jest mocno zrośnięta z korzeniem. 

Poniżej zdjęcie usuniętego zęba z torbielą.

Zdjęcie rentgenowskie torbieli pokazuje jednolite przejaśnienie wokół korzenia o gładkich wyraźnych zarysach. Korzenie zębów sąsiadujących z torbielą mogą być rozsunięte przez powiększającą się zmianę. Obraz radiologiczny torbieli może przypominać swym wyglądem guzy, nowotwory łagodne, lub złośliwe oraz zapalenie kości, czy choroby ogólnoustrojowe. Ostateczną diagnozę torbieli stawia się na podstawie badania histopatologicznego. Torbiele niewielkich rozmiarów cofają się na ogół po leczeniu kanałowym danego zęba. Większe torbiele muszą być usunięte chirurgicznie. Nieleczona torbiel korzeniowa rozrasta się i osiągając duże rozmiary powoduje rozsuwanie się zębów, zniekształcenia twarzy, zaburzenia zgryzu. W konsekwencji kość staje się podatna na złamania. Płyn wewnątrz torbieli może ulec zropieniu. Najgroźniejszym, na szczęście rzadkim, powikłaniem torbieli jest jej zezłośliwienie w kierunku guza lub raka.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.