DENTYSTA-SADYSTA (4)

Historia krzesła elektrycznego c. d. 

Setki zabitych prądem przez Edisona zwierząt były dowodem na to jak zabójczy jest prąd zmienny. Triumfujący w swym przdsięwzięciu eliminacji konkurenta, Edison zwrócił uwagę władz na krzesło elektryczne jako doskonały instrument do szybkiego zabijania. Prąd zmienny jest niebezpiecznym zabójcą, głosił Edison i może służyć do wysyłania na tamten świat ludzi. Edison był przekonany, że krzesło elektryczne będzie przysłowiowym gwoździem do trumny konkurenta.
Westinhouse próbował za wszelką cenę nie dopuścić do egzekucji, skazanych na śmierć przestępców, na krześle elektrycznym. Odmówił dostarczenia generatorów, oskarżył w prasie Edisona o zniesławienie.

Edison podstępnie zakupił i dostarczył generatory na miejsce pierwszej egzekucji. Adwokaci obydwu konkurentów mieli pełne ręce roboty. Pierwszym skazanym i straconym na krześle elektrycznym był niejaki William Kemmler, który zamordował swą kochankę siekierą. Działo się to 6 sierpnia 1890 roku w więzieniu stanowym Auburn w Nowym Jorku. Zasada działania takiego krzesła polega na wykorzystaniu zgubnego działania prądu zmiennego na białka tkanek.
Przy pierwszej próbie egzekucja nie udała się. Nie będę tu opisywać ile namęczył się Kemmler zanim ustalono skuteczną dawke prądu - 2000V. Świadkowie opisywali scenę jako przerażającą. Krzesło elektryczne jest używane wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Ostatnią egzekucję wykonano w styczniu 2013 roku. Przez jakiś czas używano tego narzędzia na Filipinach.

Tesla nie umiał sobie poradzić z atakami Edisona. Pomagał mu Westinghouse, który przekonał innych inwestorów aby wybudować elektrownię wodną nad wodospadem Niagara. Energię wysłali 40 kilometrów dalej do miasta Buffalo. Edison musiał skapitulować. Zawiść została. Gdy w 1915 roku Agencja Reutera podała, że Nagroda Nobla zostanie podzielona między Teslę i Edisona, obaj wynalzcy zakomunikowali, że jej nie przyjmą.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.