RÓŻNE SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (7)

W tym miesiącu opiszę kilka następnych słodzików.

Erytrytol ( E968) podobnie do ksylitolu jest alkoholem, poliolem. Naturalnie występuje w wielu owocach, algach i owocach morza. Na skalę przemysłową słodzik ten otrzymuje się z kukurydzy, ale polscy biotechnolodzy ostatnio opracowali nową technologię produkcji erytytolu z gliceryny, pochodnej ropy naftowej, przy udziale specjalnie naświetlanych drożdży. Słodzik ten hamuje rozwój bakterii próchnicotwórczych. Jako substancja obojętna jest dobrze tolerowany przez układ trawienny. Bardzo dobry dla cukrzyków. Nie wykazano dotychczas jego zdolności wywoływania nowotworów czy szkodliwości na płód. Nie wpływa ujemnie na płodność czy reprodukcję. Prawdopodobnie jest to słodzik przyszłości.
Światowy koncern Coca Cola przeprowadza badania nad zastąpieniem swoich słodzików erytrytolem. Warto śledzić rozwój badań nad nim.

Sacharyna (E 954), jest produktem syntetycznym, najczęściej spotykanym słodzikiem past do zębów. Stosowana jest od bardzo dawna (1879) jako środek zastępujący cukier przez cukrzyków. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia zabroniono jej spożywania. Uważano że powoduje nowotwory. W związku z tym, że nie udowodniono jej wpływu na wywoływanie raka, stosuje się ją powszechnie w bardzo wielu produktach. Ma lekko gorzko-metaliczny smak, dlatego używa się ją w kombinacji z innymi słodzikami. Istnieje przypuszczenie, że może wywoływać pokrzywki, biegunki, egzemy czy bóle głowy. Wysusza błony śluzowe. Przenika do płodu i nie powinna być stosowana przez kobiety ciężarne.

Taumatyna (E 957) jest słodzikiem pochodzenia naturalnego. Jest to jedyne białko o słodkim smaku. Otrzymuje sie ją z tropikalnych owoców katemfe, (nazywany również miracle fruit), lub z ich ekstraktu przy udziale specjalnie  modyfikowanych bakterii. Może być stosowana bez ograniczeń i działań szkodliwych dla zdrowia. Jest to najsłodsza naturalna substancja na świecie, około 3000 razy słodsza od cukru. Wykazuje dużą stabilność. Stosowana w przemyśle spożywczym, w gumach do żucia. Jej naturalne pochodzenie oraz stosowanie mikrodawek, wynikających z jej silnej mocy słodzącej, z pewnością nie sprzyja powstawaniu ubytków próchnicowych.  Dotychczas brak jest doniesień naukowych potwierdzających jej działanie przeciwpróchnicowe.

Sorbitol (E 420), jest podobnie jak ksylitol i erytrytol poliolem, alkoholem. Jest bardzo często stosowanym słodzikiem w żywności, gumach do żucia, pastach, syropach, cukierkach, czekoladach, itp. Używany jest do produkcji słodyczy dla cukrzyków. Badania wykazały że tylko w bardzo małym stopniu sprzyja próchnicy, fermentując przy udziale bakterii streptococcus mutans. Powoduje wzrost tych bakterii w jamie ustnej. W naturze występuje w jagodach, śliwkach, jabłkach, czereśniach, winogronach i algach. Na skalę przemysłową otrzymywany jest z glukozy. Nie ma ograniczeń dla stosowania sorbitolu jednak zabronione jest podawanie go niemowlętom poniżej 1 roku życia, gdyż może wywołać biegunkę. Niektóre osoby źle go tolerują. Może powodować wzdęcia lub biegunki.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.