RÓŻNE SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (12)

W tym miesiącu będzie kolejny artykuł o substancjach słodzących, które są dodawane do past do zębów, płukanek do ust i gum do żucia.

Sukraloza (Splenda E 955) 

Jest to słodzik charakteryzujący się 600 krotnie wyższą mocą słodzącą niż sacharoza (cukier). Uważa się, że jest bezpieczniejsza niż powszechnie stosowany aspartam gdyż jest odporna na działanie wysokich temparatur oraz kwasów. Używana jest często w wyrobach cukierniczych, dżemach, jogurtach, napojach i gumach. Może ona wywoływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wzdęcia, gazy, biegunka, nudności), podrażnienia skóry, kaszel, niepokój, wahania nastroju, depresję, kołatanie serca oraz swędzenie oczu. Około 20 % przyjmowanej z pożywieniem sukralozy rozkłada się do toksycznych związków; chloroglukozy i chlorofruktozy. Pozostała ilośc sukralozy jest wydalana z organizmu. Dopuszczalna dzienna dawka wynosi 5mg/kg masy ciała. Dopuszczona jest do użytku aż w 40 krajach świata. Czy słusznie? Tyle jest zdrowych i dobrych słodzików, dlaczego stosuje się te niepewne?

Acesulfam K (E 950)

Słodzik ten jest ok. 150 - 200 razy słodszy od białego cukru i jest odporny na wysoką temperaturę, a więc może być stosowany do produkcji wypieków. Ten syntetyczny słodzik o handlowej nazwie „Sunett” jest bardzo rozpowszechniony w niskokalorycznych produktach spożywczych. Ma lekko gorzkawy smak.. Często używany wspólnie z aspartamem. Stosowany bywa dość często w preparatach do higieny jamy ustnej oraz gumach do żucia W piśmiennictwie uważany jest za bezpieczny ale ma wyznaczoną dzienną dopuszczalną dawkę 9 mg/kg masy ciała, co świadczy że tak całkiem bezpiecznym nie jest. Badania prowadzone od kilku lat nie wykazały jednoznacznie jego toksyczności.Wiele źródeł podaje jednak, że ten wzmacniacz smaku i zpachu jest wręcz niebezpieczny dla zdrowia i życia. W produkcji acesulfamu K jako rozpuszczalnik stosowany jest chlorek metylenu, który może powodować bóle głowy, nudności, zaburzenia psychiczne, depresję, zaburzenia funkcjonowania wątroby i nerek oraz zaburzenia widzenia. Lepiej więc go unikać.

Pomimo że producenci podają dzienne dawki dopuszczalne, ustalenie ilości czystego słodzika jest niezwykle trudne, a najczęściej niemożliwe, ponieważ kupujemy mieszankę w której skład wchodzi wiele produktów.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.