LECZENIE KANAŁOWE (12).

W ostatnim artykule pisałam jak przebiega oczyszczanie kanału i jego poszerzanie.

Przygotowany do wypełnienia kanał jest obficie płukany płynami dezynfekującymi o których pisałam wczesniej. W przypadku kanałów zakażonych wymagane jest założenie antybiotyku lub kremu gojącego do kanału na kilka dni. Gotowy do wypełnienia kanał jast ponownie płukany. Następnym etapem jest bardzo dokładne osuszenie kanału. Używa się do tego papierowych sączków. Wilgoć w kanale znacznie zmniejsza powodzenie leczenia. 
 

Istnieje około 500 materiałow do wypełniania kanałów zęba ale najpopularniejsza jest gutaperka używana w dentystyce od ponad 100 lat. Opiszę ten popularny i ciekawy materiał w przyszłym miesiącu.

Do tak przygotowanego kanału zakłada się cienką warstwę pasty uszczelniającej której rolą jest dokładne przyklejenie gutaperki wypełniającej kanał. Jako past uszczelniających stosuje się żywicę epoksydową, mieszaninę polmerów winylowych, materiały silikonowe na bazie tlenku cynku, cementy jonomerowe oraz wiele innych.

Od głównego kanału zęba odchodzi tysiące maleńkich mikrokanalików znajdujących się w zębinie. Pasty uszczelniające przenikają częściowo w głąb tych kanalików, zkotwiczają się w niej tworząc korki żywicze skutecznie blokujące niepożądany przeciek.

Pasty te oprócz uszczelniania dodatkowo działają odkażająco,osuszająco i przeciwbakterynie.

Powyżej zdjęcie mikroskopowe knalików zębinowych
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.