SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (antybakteryjne 14.1)

CHLORHEKSYDYNA

W kolejnej serii artykułów przedstawię grupę składników antybakteryjnych. W tym miesiącu opiszę właściwości chlorheksydyny.

Jest używana od bardzo dawna, zyskała sobie dużą popularność i jej skuteczność nie budzi wątpliwości. Została odkryta jako antyseptyk w laboratorium ICI w latach 50-tych podczas prac nad syntetycznymi lekami przeciwmalarycznymi. Niemal natychmiast znalazła zastosowanie jako środek odkażający. Chlorheksydyna jest syntetycznym antyseptykiem, pochodnym biguanidu. Działa silnie na bakterie typu Gram-dodatnie, natomiast słabiej na Gram-ujemne, oraz na niektóre wirusy, drożdżaki i pierwotniaki. Jej działanie przeciwbakteryjne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze polega na uszkadzaniu błony komórkowej bakterii. Zwiększa się jej aktywnośc w roztworze alkoholowym.

Preparaty dezynfekcyjne, ją zawierające, można sklasyfikować jako produkty lecznicze, wyroby medyczne, produkty biobójcze i kosmetyki. Mają one różną postać w zależności od użycia. Znalazły zastosowanie w chirurgicznej dezynfekcji rąk, skóry, odkażaniu ran i oparzeń, w stomatologii, ginekologii, położnictwie, urologii, okulistyce, a także w odkażaniu cewników żylnych, bronchoskopów, oraz do dezynfekcji narzędzi i powierzchni. Preparaty chlorheksydyny stosowane są nie tylko w dziedzine medycyny, ale również w przemyśle spożywczym i weterynarii.

Chlorheksydyna stosowana jest do odkażania skóry przed zabiegami chirurgicznymi (roztwór 0,5-cio procentowy), do odkażania rąk, ran oparzeniowych, oraz do krótkotrwałego przechowywania wyjałowionych narzędzi. Jest aktywnym składnikiem płukanek i żelów doustnych, w stężeniu 0,1 i 0,2 procentowym, mających na celu zniszczenie bakterii próchnicotwórczych, zawartych głównie w płytce nazębnej. Kremy z dodatkiem chrorheksydyny stosuje się w leczeniu trądziku i gronkowcowych zakażeń skóry. Warunkiem uaktywnienia jej działania jest przynajmniej 5 minutowy kontakt tkanek z chlorheksydyną.

Ma ona niewielką toskyczność. Nie stwierdzono jej toksyczności na nabłonek jamy ustnej. Słabo wchłania się z przewodu pokarmowego i powłok ciała. Natomiast jeśli przedostanie się do krwioobiegu, może wywołać hemolizę. Wydalana jest z organizmu w niezmienionej postaci przez nerki. Wyjątkowo może wywołać miejscową nadwrażliwość, rzadko uogólnioną, oraz fotodermatozy. Roztwory mydła, detergenty, chlorki i środowisko zasadowe zmniejszają aktywność chlorheksydyny. Światło, wysoka temperatura (>25 oC), inaktywuja lek. Nie zaleca się stosowania chlorheksydyny w okresie karmienia piersią.

W następnym miesiącu przedstawię zastosowanie chlorheksydyny w dentystyce.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.