NANOTECHNOLOGIA W DENTYSTYCE (1)

Ostatnio coraz więcej mówi się o zastosowaniu nanotechnologii w wielu dziedzinach nauki, przemysłu czy medycyny. Ta nowość nie omija oczywiście stomatologii. Nanotechnologia to dziedzina stanowiąca  połączenie chemii molekularnej, fizyki molekularnej oraz biologii.

NANO- jak podaje encyklopedia, jest przedrostkiem jednostki miary o symbolu "n" oznaczającym jedną miliardową część. Pochodzi ona od greckiego słowa nanos-karzeł.

Badania nad nanotechnologią trwają od bardzo dawna, natomiast pierwsze próby praktyczne w dentystyce  od lat 70 tych ubiegłego wieku. Co tak naprawdę oznacza ten termin. Otóż jest to ogólna nazwa całego procesu różnorodnych technik, które mają na celu wytworzenie struktur nanometrycznych, czyli bazujących na poziomie cząsteczek, a nawet pojedyńczych atomów.

Nanotechnologia jest tematem bardzo modnym. Jest dziedziną która rozwija się bardzo prężnie. Obejmuje ona między innymi produkcję tworzyw sztucznych, sztucznych włókien, fulerenów, czy nanorurek. Tu wyjaśnię, że fulereny są to cząsteczki składające się z parzystej ilości atomów węgla tworzące zamkniętą, pustą w środku bryłę. Można w niej np. zamknąć atom jakiegoś pierwiastka lub odpowiednio małe cząstki związków chemicznych. Służą po prostu jako nośniki danej substancji. Poniżej schemat fulerenu, oraz nanorurki.W dentystyce trwają prace nad nową genaracją implantów.

Większość impantów, stosowanych obecnie, działa bez zarzutu, jednak niewielki odsetek wszczepów nie zrasta się z kością. Naukowcy już pracują nad zastosowaniem powłok na implanty zawierających  nanorurki z dwutlenkiem tytanu. Testy na implantach z powłokami z nanorurek TiO2 dowiodły, że oprócz wysokiej biokompatybilności, powłoka zapewnia także szybszy wzrost tkanki kostnej. Integracja implantu jest szybsza i lepsza.

W trakcie badań okazało się także, że struktura powłoki umożliwia umieszczanie na niej leków przeciwzapalnych, np.naproksenu. Udowodniono że lek taki może być stopniowo uwalniany po zakończonym zabiegu, zapobiegając stanom zapalnym wokół wszczepu.

Wiadomo że związki srebra mają silne właściwości przeciwbakteryjne.

Planuje się połączenie nanorurek z nanocząsteczkami srebra, by wyeliminować niepożądane bakterie, a jednocześnie nie szkodzić zdrowym tkankom i komórkom.

W przyszłym miesiącu opiszę inne zastosowanie nanocząstek w dentystyce.
 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.