ODBUDOWA ZĘBA PO LECZENIU KANAŁOWYM (2)

W poprzednim artykule opisałam przygotowanie zęba do wykonania korony. Po leczniu kanałowym korona jest na ogół niezbędna ze względu na znaczne zniszczenie tkanek zęba. Ząb taki nie jest już tak wytrzymały jak wcześniej. W trakcie leczenia kanałowego usuwa się zakażone tkanki zarówno twarde, jak i miękkie, co sprawia że ściany komory jak i korzenia zęba są cieńsze oraz bardziej kruche. Samo wypełnienie tzw. plomba może być zdecydowanie za słabe. Dlatego, by zapobiec złamaniu, wskazane jest wykonanie korony.

Korona dentystyczna służy do całkowitego przykrycia uszkodzonego zęba. Wzmocnienie zęba polega na równomiernym rozłożeniu nacisku w czasie żucia. Korona porawia również znacznie estetykę uśmiechu.
Korony umieszczane są na stałe w jamie ustnej co bardzo podnosi komfort pacjenta.

Poniższy rysunek przedstawia koronę tuż przed zacementowaniem na oszlifowanym zębie.

Korony dentystyczne produkowane są z różnorodnych materiałów i różnymi metodami. Oprócz wykonania ręcznego, przez technika dentystycznego można wytwarzać korony systemem wspomaganym komputerowo. Technologia ta polega na cyfrowym odtworzeniu zęba pod koronkę. Następnie specjalna maszyna-robot, wykonuje koronę wycinając ją z kawałka materiału ceramicznego. Technologia ta jest bardzo kosztowna.

Korony wykonywane są z materiałów biozgodnych co oznacza że na ogół nie wywołują niepożądanego działania na otaczające tkanki, nie powodują uczuleń. 

Najlepszą estetykę zapewniają korony ceramiczne wykonane z porcelany lub cyrkonu. Będą one tematem następnego artykułu.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.