LECZENIE KANAŁOWE (9).

W poprzednim artykule zaczęłam opisywanie techniki wykonywania leczenia kanałowego.

Czyszczenie i poszerzanie kanałów zęba ma na celu maksymalne usunięcie z nich drobnoustrojów oraz toksyn. Dobrze opracowany kanał zwiększa szansę eliminacji bakterii z głównego oraz z bocznych kanalików co nie zawsze jest możliwe. Bardzo często kanały zębów są zakrzywione co bardzo utrudnia leczenie.

W odkażaniu kanału bardzo pomocne są płukanki podchlorynem sodu oraz chloheksydyną oraz różne pasty antyseptyczne.

Bardzo ważne jest precyzyjne ustalenie długości kanału. Oprócz zdjęcia rentgenowskiego stosuje się w tym celu urządzenie zwane endometrem, na zdjęciu poniżej.

Zasada działania endometru polega na wykorzystaniu stałego oporu elektrycznego który istnieje między błoną śluzową jamy ustnej a tkankami otaczającymi ząb. Jedną z elektrod tego urządzenia zakłada się na wargę pacjenta a drugą podłącza się do pilniczka w kanale. Na ekranie monitora można bardzo dokładnie zobaczyć na jakiej aktualnie głębokości jest narzędzie. Jest to stosunkowo łatwa, szybka, dokładna i bezbolesna metoda diagnozy. Endometr pozwala również na znaczne ograniczenie wykonywania zdjęć rentgenowskich, co jest szczególnie pomocne poczas leczenia kanałowego u kobiet w ciąży.

Kanały o wyjątkowo skomplikowanym przebiegu, bardzo zakrzywione, wąskie lub zarośnięte mogą wymagać opracowania przy użyciu mikroskopu endodontycznego co opiszę w następnym wudaniu Biuletynu.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.