RÓŻNE SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (11)

W tym miesiącu opiszę bardzo ciekawy słodzik STEVIĘ. Powinnam w zasadzie napisać LECZNICZY SŁODZIK STEVIĘ.

Jest to roślina z gatunku stevia rebaudiana, o bardzo wysokiej zawartości związków słodzących. Około 200 razy słodsza od cukru, stosowana jest jako słodzik, ale również jako lek (w Ameryce Południowej) zmniejszający poziom cukru, oraz jako środek obniżający ciśnienie krwi. Ma jednocześnie zdolności próchniczobójcze gdyż obniża w jamie ustnej poziom bakterii streptococcus mutans, powodującą tę chorobę. Ma więc stevia zastosowanie nie tylko w produktach do higieny jamy ustnej, płukankach, pastach, gumach do żucia ale też w kosmetykach.W Japonii spożywa się jej kilkaset ton rocznie od klikudziesięciu lat, jako substytut cukru. Dotychczasowe badania wykazują same jej zalety, bezpieczeństwo dla zdrowia, działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, obniżanie poziomu cukru i cisnienia krwi oraz wiele innych. Nie ma doniesień o jej szkodliwości. W Paragwaju i Brazylii poleca ją się szczególnie jako środek wzmacniający układ krążenia. Stosowana jest również w tych krajach w schorzeniach wątroby, bólach żołądka i nadkwasocie, oraz jako środek łagodzący depresję.

Ojczyzną stevii jest Pargwaj i Brazylia. Tam uprawia się ją na wiekszą skalę. Ponieważ stevia jest coraz bardziej poszukiwana, zaczęto ją uprawiać w Chinach, Korei, Izraelu, Indiach, Hiszpanii, a nawet, od niedawna, jej uprawy ekologiczne pokazały się w Polsce.

Stevię można stosowac bez żadnej obróbki chemicznej czy mechanicznej, po prostu w postaci naturalnej świeżych czy suszonych sproszkowanych liści. Moża ją sobie samemu wyhodować.

Podkreśla się, że oprócz właściwości słodzących, stevia zwiera białko, substancje tłuszczowe i bogaty asortymentcennych minerałów i mikroelementów takich jak: wapń, żelazo, chrom, mangan, selen, krzem, kobalt, cynk. Zawiera również witaminę C, szereg witamin z grupy B,oraz beta-karoten. Zdaniem naukowców, posiada jeszcze kilkaset innych substancji czynnych biologicznie, których dotąd nie udało sie jeszcze zidentyfikować. 

Stevia ma delikatny smak, podobny do cukru. Nadaje się do pieczenia oraz gotowania, nie żółknie po podgrzaniu, nie rozkłada sie nawet w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Dwie łyżeczki sproszkowanych liści odpowiadają szklance cukru. Ze względu na zawartośc w niej witaminy C, selenu i cynku, stevia wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega grypom i przeziębieniom.

Ta bardzo słodka stevia okazała się skutecznym środkiem w leczeniu chorób dziąseł, paradontozy i próchnicy. Regularne płukanie jamy ustnej jej naparem zapobiega tworzeniu sie kamienia nazębnego i osadu na zębach. Dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym nadaje się doskonale do leczenia oparzeń, skaleczeń i trudno gojących się ran. Od dawna zalecana jest do pielęgnacji skóry. W przeciwienstwie do cukru nie powoduje procesów fermentacyjnych w jelitach. Jest idealnym słodzikiem dla cukrzyków.

Stevię można kupić w sklepach z naturalną żywnością. Jest dostępna w postaci proszku, płynu, alkoholowego ekstraktu, białych tabletek oraz suszonych liści.
 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.