Wpływ picia alkoholu na zdrowie jamy ustnej (1)

Około 70% mieszkańców Kanady pije alkohol w różnej postaci. Co 10-ty go nadużywa. Pacjenci konsumujący alkohol  podzieleni są na 3 grupy. Są to pijący umiarkowanie i tu przyjęła się opinia, że za umiarkowane uważa się 1 kieliszek wina dziennie dla kobiety i 2 dla mężczyzny. Drugą grupą są pacjenci nadużywający alkoholu z powtarzającymi się epizodami zatrucia, które objawiają się zmianą nastroju i osłabieniem świadomości. Osoby te mają osłabiną zdolność wykonywania pracy, obowiązków socjalnych i rodzinnych co może prowadzić do agresywnego zachowania się. Trzecią grupę stanowią pacjenci, którzy popadli w nałóg alkoholowy prowadzący do wyniszczenia organizmu, z epizodami silnego osłabienia, drgawek i delirium.

Nadużycie alkoholu pozostawia na ogół trwałe ślady w organiźmie.  Jama ustna jest szczególnie narażona na szkodliwy wpływ alkoholu.  Zwiększa się znacznie ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej. Wprawdzie sam w sobie alkohol nie jest substancją rakotwórczą, jednak produkt jego rozkładu, acetaldehyd nim jest. Acetaldehyd  produkowany przez organizm z alkoholu przenika do całego organizmu i jest wydalany przez ślinianki. Natomiast lokalnie alkohol silnie podrażnia błonę śluzową jamy ustnej oraz zwiększa jej przepuszczalność dla toksyn. Większość alkoholików jest również palaczami. U osób takich ryzyko wystąpienia nowotworu jamy ustnej jest wielokrotnie większe. Każda zmiana na błonie śluzowej, nadżerka, liszaj, leukoplakia i temu podobne powinny być bardzo dokładnie badane u alkoholików, a już szczególnie u alkoholików palaczy.

Ponad połowa alkoholików cierpi na braki żywieniowe czerpiąc kalorie głównie z alkoholu.
Powoduje to poważne zaburzenia dla całego organizmu, które mają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. U alkoholików występuje  niedobór protein, soli mineralnych i witamin. Niedobór kwasu foliowego (witamina B9) powoduje owrzodzenia błony śluzowej. Niedobór ryboflawiny (witamina B2) powoduje stany zapalne języka, zanik brodawek nitkowatych języka, stany zapalne kącików ust, bladość błony śluzowej i skóry oraz złuszczenia skóry. Niedobór pirydoxyny (wit. B6) powoduje anemię i skłonność od owrzodzeń błony śluzowej. 

Alkohol zmniejsza absorbcję żołądkowo-jelitową witamin: B9, B2, B3, B1, zaburzając układ nerwowy, obniżając jednocześnie ilośc witaminy D, co powoduje osteoporozę jak również witaminę K zaburzając krzepnięcie krwi.

W następnym wydaniu Biuletynu dalszy ciąg artykułu.
 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.