LECZENIE KANAŁOWE (17)

W poprzednim artykule opisałam technikę cementacji standardowych wkładów korzeniowo-koronowych, które są często konieczne po leczeniu kanałowym zęba.

W tym miesiącu opiszę jak wykonuje się wkłady korzeniowo-koronowe indywidualne.

Są one stosowane gdy u pacjenta doszło do całkowitego uszkodzenia korony zęba własnego. Może on być założony tylko wtedy gdy kanał korzeniowy jest prawidłowo wyleczony i nie ma żadnych zmian patologicznych. Uszkodzenie struktur zęba nie powinno znajdować się poniżej brzegu kości. Wkłady takie zakłada się wyłącznie na zęby martwe.
Wykonanie wkładu indywidualnego wymaga co najmniej dwóch wizyt u dentysty. Jest to tzw. metoda pośrednia wykonania wkładu. Na pierwszej wizycie dentysta opracowuje ścianki kanału by zapewnić optymalny kształt. Następnie pobiera wycisk wnętrza kanału. Po czym zabezpiecza kanał uzupełnieniem tymczasowym.

Modelowanie oraz wykonanie odlewu wkładu odbywa się w laboratorium. Do procedury tej używa się stopów różnych metali lub ceramiki. Metale stosowane w tej technice to tytan, stopy złota czy chromoniklowe. Można również stosować odlewy z tlenku cyrkonu, który zapewnia bardziej estetyczny kolor (białawy lub kremowy) oraz jest biokompatybilny.
Na drugiej wizycie, zwykle po tygodniu, dentysta usuwa tymczasowe uzupełnienie protetyczne, przemywa i osusza kanał. Następnie sprawdza przyleganie wkładu do ścianek zęba, wykonuje zdjęcie rentgenowskie. Po czym cementuje wkład. Po kilku minutach można opracować wiertłem część koronową wkładu by założyć koronę tymczasową.
Ogromną zaletą wkładów korzeniowo-koronowych indywidualnych jest możliwość bardzo dokładnego dopasowania jego kształtu do wnętrza kanału, większa wytrzymałość mechaniczna oraz większa trwałość.
 
... Wkłady takie są modelowane zgodnie z kształtem korzenia oraz pozostałych tkanek korony zęba. Pozwala to na lepsze dopasowanie wkładu do planowanego uzupełnienia protetycznego które będzie na nim oparte.

Wadą wkładów standardowych jest ich wysoki koszt oraz bardzo trudne usuwanie z kanału jeśli jest taka konieczność.

Na zdjęciu po lewej przedstawiony jest indywidualny wkład korzeniowo-koronowy odlany z metalu. Widać wyraźnie część zacementowaną w korzeniu, powyżej materiału użytego w leczeniu kanałowym oraz część szerszą na której opiera się korona.

W przyszłym miesiącu opiszę dalsze etapy odbudowy zęba po leczeniu kanałowym.


 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.