DENTYSTA-SADYSTA (5)

Mimo że Edison chciał straszyć Amerykanów krzesłem elektrycznym, które było i jest zasilane prądem zmiennym weszło ono, przede wszystkim dzięki niemu, na stałe do programu uśmiercania więźniów. Jego przkrętne zabiegi aby zdyskredytować Teslę obróciło się przeciw Edisonowi. Tak jak opisałam w dwóch poprzednich miesiącach, dentysta mimo woli uwikłany był w konflikt między Edisonem i Teslą.

Troszkę mniej makabryczne urządzenie wymyślił inny amerykański dentysta. W 1897 roku dr. William Morrison z kolegą, Johnem Whartonem wynaleźli a dwa lata później opatentowali maszynę do produkcji waty cukrowej. Pierwszy raz zprezentowali swój wynalazek pobliczności w 1904 roku na wielkich targach w Louisville, rozpoczynając masową sprzedaż waty po 25 centów za sztukę, co było wówczas sporą sumą pieniędzy.

Maszyna dr. Morrisona z biegiem czasu uległa wielu zmianom. Nafaszerowano ją elektroniką i różnymi mechanizmami ale smak pozostał ten sam. Złośliwi mówią, że dentysta doskonale wiedział jak cukier potrafi zniszczyć zęby i chciał powiększyć grono swoich wiernych pacjentów. A może należałoby skazać wynalazcę na krzesło elektryczne?
Watę cukrową znano już w XVI wieku we Włoszech. Prawdopodobnie smakowała trochę inaczej niż ta produkowana współczesnie, gdyż wyrabiali ją kucharze według specjalnych receptur. Była wielkim przysmakiem ale dostępnym tylko dla wybranych i bogatych.

Wata cukrowa powstaje w przeznaczonej do jej wyrobu maszynie w wyniku topienia i nagłego ostudzenia cukru. Ostudzenie następuje w momencie wyrzucenia karmelu z bębna aluminiowego przez małe otwory. Watę można zabarwić dodając wcześniej do cukru barwniki spożywcze.  Trucizna zębowa!

Kolejnym dentystą-wynalazcą będzie Polak. Opiszę jego pomysły w następnym wydaniu Biuletynu.
 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.