RÓŻNE SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (8)

W tym miesiącu opiszę właściwości mannitolu (E-421)

Słodzik ten o intrygującej nazwie jest alkoholem cukrowym występującym naturalnie u zwierząt i roślin. Stosowany jest w produkcji past do zębów, gum do żucia oraz wielu produktów spożywczych. Smak ma bardzo zbliżony do cukru.
 Czysty mannitol ma postać białego krystalicznego proszku. Zapobiega on krystalizacji cukru oraz zapobiega zlepianiu. W jamie ustnej działa nawilżająco. Hamuje powstawanie próchnicy, działa baktriostatycznie. Hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych na błonach śluzowych i skórze. Poprawia smak i konsystencję past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej. Poza tym działa na skórę nawilżająco, ochronnie przed czynnikami atmosferycznymi, przeciwświądowo i regenerująco. W kosmetykach zapobiega przewczesnej utracie wody.

W przemyśle farmaceutycznym mannitol pełni rolę słodzika, wypełniacza i nośnika. Dodawany jest do wielu tabletek, granulek i drażetek. Wiąże niektóre metale, przez co dodawany jest jako stabilizator do preparatów mineralno-witaminowych. Używany jest również jako środek obniżający ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego (po podaniu dożylnym), oraz jako środek moczopędny. Stosowany jest przy niewydolności nerek, zatruciach, obrzękach mózgu. Pochodne mannitolu używane są w chemioterapii nowotworów przeciwdziałając jej szkodliewemu działaniu. Jest bardzo dobry dla cukrzyków. Używany jest również w przemyśle kosmetycznym, np: wchodzi w skład preparatów zwilżających oczy.

U zwierząt i roślin stanowi rodzaj materiału ochronnego dla ich tkanek. Zimą zapobiega zamarzaniu kręgowców, bezkręgowców oraz roślin nie dopuszczając do powstawania kryształków lodu w ich komórkach.

Syntetycznie mannitol jest pozyskiwany z fruktozy lub mannozy. Jest droższy niż pokrewny mu sorbitol. Dlaczego taka nazwa mannitol? Otóż mannitol występuje w tzw. mannie, pozyskiwanej z jesionu mannowego rosnącego w południowej Europie i Azji Mniejszej. Manna jesionowa jest używana w wielu krajach jako lek, środek przeczyszczający czy słodzik już od czasów starożytnych. Obecnie uprawiana jest prawie wyłącznie na Sycylii. Z nacięć na korze drzewa wypływa sok, który jest zagęszczany. Niestety uprawy jesionu nannowego są ciągle wypierane przez bardziej intratne cytrusy.
W Polsce jesion mannowy występuje w postaci małego drzewa lub krzewu i sadzony jest wyłącznie do ozdoby parków. W swojej ojczyźnie drzewo to osiąga ponad 20 metrów wysokości.

Jak każda inna substancja lecznicza czy spożywcza, mannitol ma swoich zwolenników i przeciwników. Warto śledzić rozwój badań na ten temat. 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.