OBIECUJĄCA NOWOŚĆ W DENTYSTYCE

Na próchnicę zębów cierpi aż 90% wszystkich ludzi na Ziemi. Próchnica jest chorobą zakaźną spowodowaną przez bakterię streptococcus mutans. Bakterie te przekazuje nam najczęściej matka. Jeśli dieta nasza zawiera cukry, są one doskonałą pożywką dla bakterii próchnicotwórczych. Wytwarzają one silne toksyny, które rozpuszczają twarde tkanki zęba. Jeśli nie zahamuje się tego procesu, ubytek powiększa się aż do całkowitego zniszczenia zęba. Istnieje bardzo wiele metod zapobiegawczych oraz leczniczych próchnicy. Wszyscy prawie mamy wypełnienia dentystyczne, potocznie zwane plombami. Wykonanie wypełnienia wymaga użycia znieczulenia i  wiertła a ponadto kojarzy się z bólem.

Naukowcy z University of Leeds opracowali ciekawą metodę leczenia próchnicy bez wiertła i bólu. Wynaleźli oni preparat zawierający peptyd P-11-4. Peptyd jest związkiem organicznym bardzo w swej budowie podobnym do białka. Peptyd ten naniesiony do ubytku próchnicowego wytwarza  tam sieć włókien. Tak powstałe rusztowanie przyciąga wapń. Prowadzi to do odbudowy twardej tkanki zęba. Brytyjscy naukowcy zakończyli już badania laboratoryjne. Peptyd P-11-4 zastosowano nawet na niewielkiej grupie ochotników z niezbyt zaawansowaną próchnicą. Rezultaty są niezykle obiecujące. Profesor Paul Burton, który nadzoruje testy, uważa że za 2 może 3 lata technika ta powinna znaleźć zastosowanie w gabinetach dentystycznych. Wymagane są testy na większej grupie ludzi. Szwajcarska firma Credentis AG zakupiła już licencję na nowy preparat, finansuje badania nad nim i przygotowuje się do jego komercjalizacji.

Zanim będziemy mogli skorzystać z tej niezwykle ciekawej oferty, starajmy się zapobiegać próchnicy poprzez właściwą higienę jamy ustnej, odpowiednią dietę oraz regularne wizyty u dentysty.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.