ODBUDOWA ZĘBA PO LECZENIU KANAŁOWYM (7)

Nawet najlepiej wykonane leczenie kanałowe, nie zawsze umożliwia prawidłowe funkcjonowanie zęba. Czasem konieczne są zabiegi chirurgiczne. Poprzenio opisałam hemisekcję i amputację, w tym miesiącu opiszę zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba. Jest to interwencja chirurgiczna dość powszechnie stosowana, obdarzona dużym procentem powodzenia.

Wskazaniem do zabiegu są przewlekłe, nie gojące się stany zapalne wokół wierzchołka korzenia zeba, ziarniniaki czy torbiele, patrz zdjęcie poniżej.

Innym wskazaniem do resekcji są trudności w wykonaniu prawidłowego leczenia kanałowego np. w przypadku zwężonego, zakrzywionego czy zarośniętego kanału zęba, również w przypadku nieprawidłowości patologicznych jak zębiniaki ( twarde narośla wewnątrz kanału), oraz w przypadku perforacji ściany kanału czy złamania narzędzia endodontycznego.

Resekcji nie wykonuje się w zębach mlecznych, zębach nieprawidłowo ustawionych w łuku, w ostrych stanach zapalnych zęba , jamy ustnej i gardła, w zapaleniach wirusowych np.opryszczka, oraz u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży oraz wtedy gdy zmiana przywierzchołkowa jest zbyt rozległa.

Zabieg resekcji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na nacięciu dziąsła w okolicy wierzchołka korzenia zęba. Następnie wiertłem wykonuje się okienko w kości by usunąć zmiany patologiczne z równoczesnym odcięciem chorego wierzchołka korzenia zęba, patrz zdjęcie poniżej.

Po odcięciu wierzchołka korzenia należy szczelnie wypełnić ujście kanału.  Na zdjęciu poniżej wypełnienie wsteczne kanału materiałem biokmpatybilnym. 

Rana zostaje zaszyta. Otwór po wyciętym okienku kostnym można uzupełnić preparatami kościozastępczymi, które znacznie przyspieszają gojenie się kości. Wstępne gojenie trwa około 10 dni. Natomiast kość regeneruje się od 6 do 9 miesięcy.

Zabieg ten, w większości przypadków, pozwala na uratowanie zęba przed usunięciem, skuteczność sięga aż 95 %.
Istnieje mozliwość przeprowadzenia resekcji na każdym zębie który tego wymaga włącznie z przedtrzonowcami a nawet trzonowcami.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.