LECZENIE KANAŁOWE (14)

W poprzednim artykule pisałam o wypełnianiu kanałów zęba podgrzewanymi ćwiekami z gutaperki.

Kanały zębów bardzo często mają bardzo skomplikowaną anatomię, są niesamowicie zakrzywione czy rozdwojone ( patrz zdjęcie poniżej ). W takim przypadku wypełnianie jest bardzo trudne. 

Najlepsze rezultaty daje wstrzykiwanie podgrzanej gutaperki do kanału. Do wykonania tego zabiegu istnieje wiele urządzeń. Jednym z najnowocześniejszych jest OBTURA, na zdjęciu poniżej.


Do opracowanego i osuszonego kanału zakłada się cement uszczelniający o którym pisałam w poprzednich artykułach. Następnie należy wypełnić kanał gutaperką. Obtura jest urzadzeniem w którym w krótkim czasie dochodzi do uplastycznienia gutaperki w "pistolecie". Cienka srebrna igła służy do wprowadzenia półpłynnej gutaperki wprost do kanału na głębokość około 3 do 5ciu milimetrów od wierzchołka. Na igle umieszcza się gumowy stoper który pozwala kontrolować głębokość wprowadzenia igły. Kanał musi być dośc szeroko opracowany by umożliwić dojście igły. Tak wprowadzoną guaperkę należy dość szybko skondensować ręcznymi narzędziami tak by docisnąć ją do wierzchołka kanału zęba. Gutaperka dość szybko tężeje w kanale. Następnie należy oczywiście radiologicznie skontrolować.

Wielokrotne prace badawcze wykazały że wstrzykiwana ciepła gutaperka zapewnia bardzo dobre przyleganie do ścianek kanału korzenia oraz znakomicie adaptuje się do nieregularnego kształtu kanału a tym samym zapewnia wypełnienie większości niedostępnych kanałów ubocznych. Dużą zaletą w porównaniu z innymi metodami jest szybkość z jaką można kondensować gutaperkę w systemie kanałowym.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.