RÓŻNE SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (4)

W tym miesiącu dalszy ciąg najczęściej używanych konserwantów stosowanych w lekach i kosmetykach.

TRICLOSAN 

Stosowany jest jako konserwant w dezodorantach, pastach do zębów, kremach i różnych kosmetykach. Jest bakterio i grzybobójczy. Hamuje tworzenie się płytki nazębnej przez co pomocny jest w leczeniu chorób dziąseł. Naukowcy coraz częściej kwestionują używanie triclosanu w pastach do zębów. Ze względu na to, iż jest on powszechnie stosowaną substancją o działaniu antybakteryjnym w środkach czyszczących, chemii gospodarczej i kosmetykach, istnieje obawa, że bakterie uodpornią się na jego działanie. Używamy go dużo. Ze ściekami dostaje się do środowiska wodnego i następnie do wody pitnej. W kontakcie z wodą chlorowaną tworzy chloroform, toksyczną substancję. Kumuluje się w tkance tłuszczowej i przechodzi do mleka matki. 
Niektóre źródła podają że triclosan narusza funkcje wątroby oraz upośledza system immunologiczny. Ma negatywny wpływ na środowisko naturalne.

BENZOESAN SODU ( E 211 )

Bardzo powszechnie używany konserwant, głownie w napojach gazowanych, sokach owocowych , żywności, przetworach, gumach do żucia i pastach do zębów. Jest uznany za dodatek niebezpieczny dla zdrowia. Wywołuje astmę, pokrzywkę, egzemę, podrażnia błonę śluzową żołądka. Może wywoływać reakcje alergiczne, pieczenie warg, wymioty. Może uszkadzać kod genetyczny oraz mitochondria komórkowe (odpowiedzialne za oddychanie i wytwarzanie energii w komórce) co prowadzi do ich degeneracji. Dzieci i osoby uczulone na aspirynę powinny go unikać. Z witaminą C tworzy benzen, środek rakotwórczy co ma szczególne znaczenie w przypadku napojów i przetworów owocowych, w których wykorzystuje się obie te substancje.

OKTAN TOKOFEROLU (E 306 )

Jest to pochodna witaminy E. Uważany jest za bezpieczny produkt, stosowany często w połączeniu z wyciągami z różnych ziół; tymianku, oregano czy olejku z drzewa herbacianego. Ekstrakty z ziół omówię w dalszych artykułach. 
 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.