ODBUDOWA ZĘBA PO LECZENIU KANAŁOWYM (4)

W poprzednim artykule opisałam technikę wykonania koron ceramicznych po leczeniu kanałowym. W tym miesiącu przedstawię inne materiały stosowane przez dentystów.

Z jakich materiałów wykonuje się korony dentystyczne?

Korony tymczasowe wykonuje się najczęściej z akrylu, lub kompozytów. Korony właściwe mogą być zrobione z metalu, z porcelany napalonej na metal, lub z czystej porcelany.

Korony metalowe są stosowane od wielu setek lat. Są one bardzo wytrzymałe, trwałe ale niezbyt estetyczne. Zresztą estetyka to pojęcie bardzo względne, należałoby raczej mówić o modzie.

Metale używane w protetyce są zazwyczaj stopami, zapewnia to optymalne połączenie różnych cech ich składników, co pozwala osiągnąć dużą wytrzymałość mechaniczną, biozgodność, oraz odporność na czynniki zewnętrzne. Jako składniki stopów zastosowanie znalazły metale szlachetne takie jak złoto, srebro, czy platyna, oraz chrom, nikiel, pallad. Coraz częściej używa się niezwykle wytrzymałego i zdrowego dla tkanek tytanu.

Złote korony, od wieków używane w dentystyce, nadal mają zastosowanie, głównie na tylnych zębach. Moda na złote korony na przednich zębach powraca. Nierzadko widuję artystów, czy sporowców ze złotym uśmiechem.

Złoto jest wspaniałym metalem do wykonania koron dentystycznych. Ma działanie przeciwzapalne, nie podlega utlenianiu. Złote korony mają doskonałą biozgodność, nie wywołują alergii. Poza tym złoto ściera się w podobnym stopniu jak naturalne zęby, co jest bardzo korzystne dla zgryzu.

Mimo tylu zalet złota, największym powodzeniem u pacjentów cieszą się jednak korony pełnoceramiczne.
Jaka jest trwałość koron?

Na ogół korony są bardzo trwałe, mogą służyć nawet do końca życia. Wszystko zależy od tego w jakim stanie jest uzębienie pacjenta oraz higiena jamy ustnej. Jeśli pacjent ma duże braki zębowe i korona nie jest podparta innymi zębami, koronowany ząb może być szybko osłabiony. Jeszcze gorzej jest w  sytuacji gdy na okoronowanym zębie jest nadmierny, urazowy zgryz. Należy zadbać o to by były uzupełnione wszystkie brakujące zęby. Prawidłowy zgryz zdecydowanie zwiększa długowieczność koron.

Rygorystyczna higiena jamy ustnej jest niezbędna. Prawidłowe szczotkowanie i czyszczenie zębów nicią dentystyczną zapewnia zdrowie tkanek wokół korony, przedłuża jej trwałość. Należy również zadbać o zdrowie dziąseł, leczyć i ustabilizować parodontozę. 

Regularne wizyty kontrolne u dentysty sa również niezbędne by sprawdzić czy nie rozwija sie próchnica wokół korony, zweryfikować stan dziąseł oraz zgryz.

Należy unikać żucia zbyt twardych pokarmów jak orzechy, chrząstki czy twarde ziarna.

Wszelkie parafunkcje jak zgrzytanie zębów, obgryzanie paznokci, ołówków, życie gumy, itp., są bardzo szkodliwe dla koron jak i całego uzębienia. Często zalecamy płytkę zgryzową na noc w celu kontroli zgrzytania i zaciskania zębów.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.