LECZENIE KANAŁOWE (2)

W poprzednim artylule pisałam że leczenie kanałowe jest konieczne gdy dochodzi do zmian zapalnych miazgi zęba tzw. nerwu. Miazgą zęba nazywamy miękką tkankę wypełniającą jamę zęba. Zawiera ona naczynia krwionośne i tkankę nerwową, które przez otwór w wierzchłku korzenia przechodzą do kośći.

Miazga pełni przede wszystkim funkcję odżywczą – sieć naczyń krwionośnych zapewnia dostarczanie substancji odżywczych i tlenu do zęba oraz umożliwia ciągłą kontrolę zawartości substancji mineralnych. Równie ważną funkcją jest funkcja czuciowa, tj. rejestruje ból bez względu na rodzaj bodźca i jego lokalizację. Miazga pełni również funkcję twórczą, gdyż to dzięki jej komórkom zachodzi tworzenie zębiny podczas rozwoju. Funkcja naprawcza, obronna miazgi polega na tworzeniu zębiny naprawczej, obronnej, sklerotycznej w odpowiedzi na szkodliwe bodźce np. próchnicę.
Podobnie jak w przypadku każdego innego procesu zapalnego, miazga zęba reaguje wzmożonym ukrwieniem. Dochodzi do jej. przekrwienia. Naczynia krwionośne w miazdze roszerzają się. Powstaje stan zapalny.

OSTRY STAN ZAPALNY MIAZGI ZĘBA może być:

a) ODWRACALNY. Występuje wtedy silny ból na zimno, ciepło i słodkie. Test żywotności miazgi jest pozytywny. Jeśli w miarę szybko usunie się przyczynę, miazga nie musi obumrzeć. Podczas wizyty dentysta usuwa próchnicę która najczęściej jest odpowiedzialna za stany zapalne. Zakłada się do ubytku specjalny środek leczniczy przykryty wypełnieniem(plombą). Metoda ta ma dużą szansę zachowania żywego zęba, dlatego tak ważne są częste wizyty i badania stomatologiczne w celu wykrycia wczesnych ubytków próchnicowych.

b) NIEODWRACLNY. Jeśli bodziec powodujący stan zapalny jest silny i rozległy, z naczyń krwionośnych miazgi uwalniają się granulocyty i surowica. Jeśli dojdzie dodatkowo do uaktywnienia enzymów rozkładających białka, powstaje ropa. Mamy wtedy ostre, ropne zapalenie miazgi, któremu towarzyszy bardzo silny ból na ogół pulsujący. W takim przypadku usunięcie chorej miazgi z komory i kanału zęba jest konieczne.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.