RÓŻNE SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (13)

W tym miesiącu przedstawiam ostatni artykuł o substancjach słodzących, które są dodawane do past do zębów, płukanek do ust i gum do żucia.

Cyklaminiany (E 952)

Są organicznymi związkami chemicznymi słodszymi od sacharozy (cukru) 50 razy. Duże stężenia cyklaminianów mogą pozostawiać nieprzyjemny posmak w ustach, stąd najczęściej stosuje się je w mieszaninie z innymi słodzikami. Występują one w pastach do zębów oraz w płukankach do ust. Wykorzystuje się je przy produkcji napojów gazowanych, gum do żucia, lodów oraz do wypieku ciast. Są odporne na wysokie temperatury i na działanie kwasów. Spożywanie cyklaminianów może prowadzić do zaburzeń aktywności niektórych leków, zwłaszcza doustnych preparatów stosowanych przez diabetyków, stąd nie powinny być one używane do wyrobu żywności dla chorych na cukrzycę. We wczesnych latach 70-tych cyklaminiany podejrzewane były o właściwości rakotwórcze. Z tego też powodu użycie ich w żywności było zakazane w Polsce, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Obecnie jednak, ponowna ocena toksyczności tych substancji wskazała na ich bezpieczeństwo(?). Jednakże dzienna dopuszczalna dawka wynosi 11 mg/kg masy ciała. Czy z całą pewnością jest to bezpieczny produkt?

Izomalt (Izomaltoza) (E 953 )

Jest to niskokaloryczny słodzik produkowany z cukru. Nie powoduje powstawania próchnicy zębów. Często jest ulepszany przez dodanie Acesulfamu, który opisałam w poprzednim miesiącu.
Uważany jest za całkowicie bezpieczny. Nie ustalono dziennej dopuszczalnej dawki. Oprócz właściwości słodzących posiada również zagęszczające i konserwujące, ponieważ przedłuża okres przechowywania produktów. Używany jest głównie do produkcji słodyczy gum do żucia, drażetek i dżemów. Jedynym zaobserwowanym efektem ubocznym jest jego działanie przeczyszczające w dawkach większych niż 20 gramów dziennie.

Tak jak zaznaczyłam w poprzednim miesiącu, pomimo że producenci podają dzienne dawki dopuszczalne, ustalenie ilości czystego słodzika jest niezwykle trudne, a najczęściej niemożliwe, ponieważ kupujemy mieszankę w której skład wchodzi wiele produktów.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.