RÓŻNE SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (1)
 

Pasta do zębów, podobnie jak mydło, stała się niezbędnym składnikiem naszej codziennej higieny. Czym się kierujemy przy jej zakupie? Ceną? Ciekawą reklamą w TV? Zachęcająco wyglądającą tubką? Radą kolegi? Zaleceniem dentysty?

Past do zębów jest coraz więcej i warto poświęcić trochę naszego czasu zanim zaczniemy ją używać. Produkt ten jest wchłaniany przez błonę śluzową jamy ustnej, częściowo połykany, kontaktuje się ze skórą twarzy. Powinien więc spełniać nasze oczekiwania. Gorąco zachęcam do uważnego czytania etykietek na paście, gdyż każdy z nas potrzebuje indywidualnie dobranych składników.

Postaram się, w serii kilku najbliższych artkułów, opisać właściwości głównych składników past.
Większość past zawiera środki pieniące powodujące wytwarzanie piany, która umożliwia równomierne rozprowadzenie składników pasty. Najczęściej stosowane są:

• laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate), 
• betaina kokamidopropylowa (Cocamidopropyl Betaine),
• mirystoilosarkozynian sodu (Sodium Myristoyl Sarcosinate), 
• steareth-30. 

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) 

Wchodzi w skład około 95% wszystkich wyprodukowanych past. Jest szeroko używanym detergentem, nie tylko w pastach ale w różnych kosmetykach, szamponach, mydłach  i produktach czyszcących stosowanych w domach i do mycia np.samochodów. Jest bardzo tani w produkcji, dlatego wszechobecny. W paście jest go dużo od 10 do 15%. Produkt ten u wielu osób powoduje uczulenia na skórze i błonie śluzowej, wywołuje egzemy, złuszczanie skóry i wiele innych uciążliwych objawów. Silnie podrażnia błonę śluzową jamy ustnej i dziąseł. Tłumi odczuwanie smaku na języku. Jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt i kobiet ciężarnych. Osoby mające skłonności do aft, liszajów, trądzika czy różnego rodzaju owrzodzeń jamy ustnej i skóry powinny unikać tego składnika we wszystkich kosmetykach. Jest niebezpieczny dla środowiska naturalnego z powodu na złą biodegradację. W związku z tym że jest tak szeroko stosowany, duża ilość SLS dostaje się poprzez ścieki do rzek. Wiele firm próbuje zastąpić SLS zdrowszym produktem. Mam nadzieję że wkrótce będzie on całkowicie wyeliminowany.
 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.