NIE DAJMY SIĘ OGŁUPIĆ!

Od kilku miesięcy prasa i telewizja donoszą, że czyszczenie zębów nicią dentystyczną nie ma sensu.
Można by takie wiadomości kompletnie zignorować ale....jest dość liczna grupa ludzi, którzy nie lubią czyścić zębów nicią, wobec tego mają doskonały pretekst by tego nie robić.

O co tu chodzi?

W 1979 roku, w Stanach Zjednoczonych zdrowotne instancje rządowe zaleciły używanie nici dentystycznych w celu znacznej poprawy higieny jamy ustnej. Zgodnie z tamtejszym zwyczajem zarządzenie takie powinno być wznawiane co 5 lat uzupełnione o naukowe badania potwierdzające skuteczność, w tym wypadku nitkowania zębów.

Rok temu Associated Press zarządała od władz udostępnienia badań na temat nici dentystycznych. Okazało się że nikt takich badań ostatnio nie przeprowadzał a te starsze są niekompletne i źle wykonane.

American Dental Association oraz American Periodontal Association nie przedstawiły adekwatnych badań w tym kierunku, mimo że gorąco zalecają nitkowanie.

W prasie zawrzało. Skoro nie ma naukowego dowodu potwierdzającego skuteczność nitkowania zębów to znaczy, że nie warto tego robić.

Ciekawa jestem czy warto czesać włosy skoro nie ma naukowych badań potwierdzających?  W niektórych środowiskach kołtun jest modny.

A co z myciem nóg i obcinaniem paznokci? Co nauka na ten temat donosi?

Używanie nici dentystycznej jest bardzo tanią, łatwą oraz skuteczną metodą by zapobiec chorobom dziąseł i zębów.
Możnaby pomyśleć, że dentyści chcą zwiększyć potrzebę drogiego lecznia dziąseł. Otóż nie! Wszystkie instancje dentystyczne nadal zachęcają do nitkowania.

A może chodzi tu o zwiększenie nakładów finansowych na badania naukowe?

Osobiście jestem ogromną zwolenniczką nitkowania zębów i zalecam go wszystkim moim pacjentom.
Dla dentystów korzyści nitkowania są oczywiste. Natomiast unikanie nici dentystycznej jest zgubne dla zdrowia jamy ustnej.

Nawet najdokładniejsze mycie zębów szczotką nie jest w stanie oczyścić wąskiej przestrzeni międzyzębowej. Szczotka tam nie sięga. Zalegające resztki jedzenia gniją dając nieprzyjemny zapach. Powstaje trudny do usunięcia osad i kamień, które drażnią delikatne dziąsło. Początkowo jest zaczerwienienie dziąsła, później dochodzi do krwawienia, obrzęku, a nawet stanów zapalnych.

Łatwo samemu się przekonać jak niezbędnym jest nitkowanie. Wystarczy zaprzestać tej czynności na kilka dni by poczuć się brudnym. Ucisk między zębami szalenie przeszkadza już nie wspomnę o zapachu.
Mam nadzieję że nie dacie się Państwo nabrać na te bezsensowne doniesienia prasowe i nie zprzestaniecie używać nitki do czyszczenia zębów.

Życzę Państwu zdrowych, spokojnych Świąt.
 


 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.