ODBUDOWA ZĘBA PO LECZENIU KANAŁOWYM (1)

W poprzednich artykułach dokładnie opisywałam przebieg leczenia kanałów zęba. Opisałam też pierwszy etap odbudowy zęba przez wkłady korzeniowo-koronowe.

Jeśli ząb po leczeniu kanałowym nie jest zbytnio zniszczony wystarczy odbudować go zwykłym wypełnieniem (popularnie plombą). Najczęściej jednak ząb taki wymaga korony. Jeśli doszło do zniszczenia tkanek zęba poniżej poziomu dziąsła, należy wykonać wydłużenie korony klinicznej zęba.

Jest to zabieg mikrochirurgiczny, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, wtedy gdy ząb jest złamany, lub zniszczony próchnicą pod dziąsłem. Do niedawna tak mocno zniszczony ząb wymagał usunięcia. Zabieg wydłużenia korony klinicznej zęba polega na odcięciu fragmentu dziąsła, zmodyfikowaniu jego konturu, oraz na minimalnej redukcji kości wokół korzenia, aby odsłonić granicę zdrowej tkanki zęba. Zabieg jest bezbolesny, szwy można usunąć już po kilku dniach. Dziąsło zmienia swe położenie a dostęp do zdrowej tkanki jest ułatwiony.
Po okresie gojenia, dentysta może przystąpić do odbudowy zęba, najczęściej wykonując kronę.
W przypadku złamania pionowego zęba, wzdłuż osi korzenia, jeśli jest głębokie pęknięcie, lub wtedy gdy próchnica jest zbyt głęboka i rozległa, powyżej opisany zabieg chirurgiczny jest skazany na niepowodzenie. Nie ma technicznych możliwości wykonania prawidłowego wypełnienia lub korony w wilgotnym , poddziąsłowym środowisku, gdyż w takich warunkach materiały dentystyczne nie wiążą i nie twardnieją we właściwy sposób.

Poniżej kilka obrazków ilustrujących wykonanie wydłużenia korony klinicznej zęba.

Powyżej zdrowy ząb.

Tu widać zniszczenia tkanek zęba poniżej poziomu dziąsła aż do kości.

By umożliwić dostęp do zdrowych tkanek zęba usunięto fragment dziąsła oraz kości.

Zniszczony fragment zęba jest odbudowany w tym wypadku wypełnieniem (plombą). Wykonanie korony byłoby wskazane.

Najczęściej zabieg wydłużenia korony klinicznej zęba jest wykonywany przez specjalistów w tej dziedzinie, dentystów- parodontologów.

W przyszłym miesiącu opiszę inne metody odbudowy zęba po leczeniu kanałowym.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.