LECZENIE KANAŁOWE (8).

W poprzednich artykułach pisałam jak dochodzi do martwicy miazgi zęba i jakie są konsekwencje jej nie leczenia.

W tym miesiącu zacznę opisywać technikę wykonywania leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba oraz ich odkażeniu i wypełnieniu odpowiednim materiałem, najczęściej cementem i gutaperką.

Zanim wykona się leczenie kanałowe potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie w celu określenia kształtu i długości kanału zęba. Zdjęcia takie pomaga przekonać się czy infekcja zaatakowała okoliczą kość czy też ogranicza się wyłącznie do wnętrza zęba. Najczęściej leczenie kanałowe wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pierwszym etapem jest nawiercenie otworu do komory zęba. 

Następnie wiertłem oraz ręcznymi narzędziami usuwa się martwą i częściowo żywą miazgę zęba początkowo z komory. Opracowanie komory pozwala mieć lepszy wgląd oraz dostęp do kanałów. Następnie rozpoczyna się usuwanie chorej miazgi oraz toksyn z kanałów przy użyciu specjalnych pilniczków, ręcznych czy maszynowych. Używane do tego są specjalne mikrosilniki edodontyczne o precyzyjnie regulowanych obrotach z zabezpieczeniem przed przypadkowym zaklinowaniem narzędzia w kanale. Poszerzanie kanałów polega na użyciu coraz to większych pilniczków tak by mieć dostęp do kanału na całej jego długości.

Takie opracowywanie kanałów przebiega z obfitym płukaniem najczęściej podchlorynem sodu.
 

W związku z tym, że używa się maleńkich pilniczków oraz wyjątkowo niesmacznych płukanek należy odizolować ząb od jamy ustnej używając tzw. koferdam, na zdjęciu poniżej.

Dalszy ciąg leczenia kanałowego w przyszłym miesiącu.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.