DENTYSTA-SADYSTA (6)

Następnym dentystą wynalazcą jest Polak.

Dr Adolf Froelich, lekarz dentysta urodzony 24 grudnia 1887 roku w Łaziskach w wojedwództwie lubelskim, wynalazł podwójne śmigło ułatwiające loty w ośrodkach rzadszych. Był synem Rajnolda Froelicha, zarządcy ziemnego i Antoniny Majewskiej. Adolf Froelich od 1912 roku studiował browarnictwo w Monachium jednocześnie ze stomatologią. Uprawnienia lekarskie zdobył w 1918 roku i pracował jako dentysta w Jędrzejowie. Był oficerem Wojska Polskiego w stopniu podporucznika. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako lekarz-dentysta. 

W 1932 roku zgłosił podwójne śmigło do Urzędu Patentowego RP. Opisał swój wynalazek następująco: Podwójne śmigło, według niniejszego wynalazku, może być stosowane do helikopterów i do samolotów. Jest specjalnie obliczone na lot w ośrodkach rzadszych.Wynalazek polega na tym, że na jednym wale umiesczono dwa śmigła, z których przednie zaopatrzone jest w płaszcz. Śmigło obracając się razem z płaszczem pędzi poza siebie powietrze zagęszczone na umiesczone z tyłu drugie śmigło, które wskutek tego pracuje już w ośrodku gęstszym, zatem wydajniej. 

Dr Froelich zmarł w listopadzie 1943 roku w Warszawie.

Trudno jest mi ocenić na ile wynalazek tego dentysty udoskonalił samoloty, ale musiał być uznany jako wartościowy, bo wszystkie encyklopedie techniczne o nim piszą z uznaniem.

Innym dentytą-wynalazcą jest dr. Ng Tze-chuen z Hong-Kongu. Ten 60 letni ekscentryczny człowiek jest członkiem, kierowanej przez Zahiego Hawassa (byłego kierownika egipskiej Rady ds. Starożytności), grupy o nazwie Projekt Djedi. Jej celem jest zbadanie zagadki drzwi blokujących ślepe korytarzyki odchodzące od Komory Królowej w piramidzie Cheopsa. Opracowywany przez niego mini-robot, wyposażony w kamerę ma zadanie dotrzeć do miejsc gdzie występuje blokada z drzwi, a następnie przewiercić się przez nie. Według dr. Nga prace mogą ruszyć już wkrótce, choć wszystko uzależnione jest od odpowiednich zezwoleń. Ten pomysłowy dentysta-mechanik postanowił zamontować urządzenia badawcze na niewielkim robocie, który nie niszczy ścian monumentu. Na ślad rzekomych otworów wentylacyjnych odchodzących od Komory Królowej natrafił już w 1872 roku brytyjski inżynier W. Dixon. Zagatkowe drzwiczki w tunelach odkryto w 1993 roku. 

Piramida Cheopsa jako jedyna posiada zablokowane korytarze. Stanowi to podstawę do domysłów, że conajmniej jeden z nich może prowadzić do ukrytych pomieszczeń. Może wynalazek pomysłowego dentysty pozwoli uchylić rąbka tejemnicy? 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.