RÓŻNE SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (9)

W tym miesiącu opiszę słodzik ASPARTAM (E951).

Ma on bardzo szerokie zastosowanie w produktach spożywczych, zwłaszcza w napojach niskokalorycznych, gumach do żucia, drażetkach odświeżających oddech. Można go znaleźć w wielu produktach farmaceutycznych oraz konserwach mięsnych i rybnych. Jest bardzo rozpowszechnionym produktem wśród cukrzyków, zastępując cukier. Występuje pod nazwami: Nutra Sweet. Equal, Sugar Free, Canderel, AminoSweet. Wynaleziony został przez przypadek podczas poszukiwań leków przeciwwrzodowych w 1965 roku przez J. Schlattera pracującego dla firmy Searle. Po wielkich perturbacjach prawnych zalegalizowano ten związek jako dodatek do żywności w 1981 roku. Niektórzy uważają, że problemy z zalegalizowaniem aspartamu były związane z politycznym konfliktem interesu. Donald Rumsfeld, przyjaciel rodziny George’a Busha, był prezesem rady nadzorczej w czasie gdy roztrzygano prawo legalizacji tego słodzika. W 1983 roku A.H. Hyes, odpowiedzialny za legalizację aspartamu, musiał opuścić fotel prezesa FDA (Federal Drug Administration, organizacja odpowiedzialna za dopuszczanie na rynek produktów farmaceutycznych i spożywczych w USA), po tym jak ujawniono, że przyjął kosztowne prezenty od kiku korporacji. Produkcja aspartamu jest stosunkowo prostym i niekosztownym procesem, stąd duża możliwość ogromnych zysków. Legalizując aspartam wiedziano że jest on szkodliwy. Firma Searle celowo ukryła niekorzystne wyniki badań nad bezpieczeństwem aspartamu starając się o dopuszczenie go na rynek. A wyniki badań były zastraszające.

Dr H.Weisman dowodził, że aspartam może wywoływać epilepję i konwulsje. Dr. J.Onley odkrył, że aspartam może uszkadzać mózg. Dr. A. Reynolds, która pracowała dla firmy Searle, potwierdziła neurotoksyczność aspartamu. Wielu naukowców, już w 1974 roku, złożyło oficjalny protest twierdząc, że w ich przekonaniu aspartam może powodować uszkodzenia mózgu, szczególnie u dzieci. Najnowsze badania (w latach 1983-2000) dowodzą, że istnieje związek między wprowadzeniem do obrotu aspartamu, a znacznym zwiększeniem występowania w USA guzów mózgu i chorób reumatycznych.

W następnym wydaniu Biuletynu dalszy ciąg o kontrowersjach dotyczących aspartamu.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.