LECZENIE KANAŁOWE (13)

Gutaperka.

Najpopularniejszym i moim zdaniem najlepszym materiałem do wypełniania kanałów zęba jest gutaperka używana w dentystyce od ponad 100 lat.

Jest to substancja pochodzenia naturalnego. Uzyskuje się ją z soku drzewa gutaperkowego oraz eukonii wiązowatej rosnących na archipelagu Malajskim. W normalnych warunkach jest tworzywem nieelastycznym , jednak po podgrzaniu staje się miękka a w temperaturze 65 stopni Celsjusza staje sie płynna. Pod wpływem światła i chłodniejszego powietrza z powrotem twardnieje. Przemysłowo gutaperka wykorzystywana jest do produkcji kleju, piłek golfowych oraz materiału do wypełniania kanałów zęba oraz do wykonywania wycisków w celu odtworzenia fragmentów jamy ustnej. Produkt ten ma masę zalet, nie drażni tkanek okołowierzchołkowych zęba działając jako materiał biozgodny, doskonale tolerowany przez nasz organizm.  Gutaparkę można łatwo wprowadzić do kanału a w razie konieczności również z niego usunąć. Wykazuje ona pewne właściwości przeciwbakteryjne i daje kontrast na zdjęciu rengenowskim dzięki czemu stomatolog może ocenić skuteczność wypełnienia kanału. Oprócz tego nie przebarwia zębów, nie kurczy się z biegiem czasu, nie rozpuszcza sie pod wpływem działania płynów tkankowych, np.śliny. Niestety, przy tych wszystkich zaletach gutaperka posiada istotną wadę, nie zapewnia przyczepności do zębiny. Dlatego zawsze musi być stosowana z uszczelniaczem.
Wypełnienie kanału zęba gutaperką z uszczelniaczem zapewnia szczelne zamknięcie światła kanału i gwarantuje w bardzo wysokim stopniu że żadne drobnoustroje pochodzące z jamy ustnej nie będą przedostawać się przez kanał do kości nawet jeśli w tak przeleczonym zębie pojawi sie na nowo próchnica.To szczelne wypełnienie kanałów ma zatrzymać również przenikanie płynow tkankowych które mogą być pożywką dla zalegających w zębie bakterii 

Na zdjęciu powyżej ćwieki gutaperki o różnych rozmiarach.

Technikę wypełniania termoplastyczną gutapeką opiszę w następnym artykule.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.