KORONA KRÓLA

Chodzi tu o koronę dentystyczną zmarłego w 1977 roku króla rock’n’rolla-Elvisa Presleya. Sławny piosenkarz nie miał zbyt mocnych zębów. Podczas któregoś z kolejnych koncertów w Las Vegas w 1971 roku, tak mocno machał mikrofonem że złamał sobie przedni ząb. Dentysta z Memphis, dr Henry Weiss wykonał wówczas pierwszą porcelanową koronkę dla króla. Na zapas zrobił kilka innych gdyż Elvis miał częste zderzenia z mikrofonem.

Wkrótce potem dr.Weiss odszedł na emeryturę. Kolejnym dentystą sławnego piosenkarza, również w Memphis, został dr. Lester Hoffman który miał bardzo serdeczny kontakt ze swoim pacjentem.

Elvis Presley odwiedził gabinet dr. Hoffmana 15 sierpnia 1977 roku o godzinie 22:30. Elvis prowadził nocny tryb życia i dentysta musiał się dostosować. Oprócz rutynowego leczenia usunięto wówczas korzeń zęba. Dr. Hoffman twierdzi że Presley odmówił tradycyjnego znieczulenia wprowadzając samego siebie w autohipnozę czy rodzaj transu, podobno bardzo skutecznie. Nawet nie drgnął podczas zabiegu. Po północy piosenkarz wrócił do domu.

Kilka godzin później prosił swego lekarza o przepisanie środków przeciwbólowych gdyż dokuczał mu ból zębów. Prawdopodobnie wziął ich o wiele za dużo. Zmarł nazajutrz.

Dr. Hoffman bardzo ciekawie i szczegółowo opisuje swoją znajomość z Presleyem, można poczytać wywiady z nim na inernecie.

Wracajmy jednak do korony z 1971 roku. Niedawno rodzina dr Weissa postanowiła sprzedać tę cenną dla kolekcjonerów relikwię. Trafiła ona na aukcję w Anglii. Kupił ją za 11 tysięcy dolarów US kanadyjski dentysta-kolekcjoner dentystycznych pamiątek po sławnych ludziach, dr Michael Zuk z Alberty.

Na zdjęciu poniżej wycisk z porcelanową koroną króla.

Dr Michael Zuk postanowił udostępnić tę sławną już koronę organizatorom Dnia Elvisa W Wielkiej Brytanii. Prócz koncertów z muzyką Elvisa prowadzona będzie kampania informacyjna o wykrywaniu raka jamy ustnej oraz darmowe badania w tym kierunku. Bardzo piękna inicjatywa.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.