SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (antybakteryjne 14.2)

CHLORHEKSYDYNA, zastosowanie w dentystyce

W poprzednim wydaniu Biuletynu opisałam właściwości chlorheksysyny i ogólne jej zastosowanie. W tym miesiącu opiszę stosowanie chlorheksysyny w dentystyce.

Produkowana jest w formie płynu jako płukanki do ust, do irygacji, odkażania, oraz w preparatach złożonych, w postaci kremów, żelów i tabletek do ssania. Pasta do zębów z zawartością chlorheksydyny ma silne działanie antybakteryjne. Oczyszcza jamę ustną, pomaga zwalczać bakterie i zmniejsza ryzyko występowania stanów zapalnych dziąseł. Jej działanie jest stopniowe i trwa kilka godzin. Spotykane nazwy komercyjne chlorheksydyny: Hibitane, Abacil, Eludril, Chlorhexidinum gluconium, Chlorhexidinum acuticum, Chlorhaxamed, Manusan, Sebidin, Peridex, Plurexid, Plak-Out, etc.

W jamie ustnej chlorheksydyna, jako środek o ładunku ujemnym, jest przyciągana do białek na powierzchni zębów i błony śluzowej oraz mucyny w ślinie, skąd przez dłuższy czas jest uwalniana w formie aktywnej. Właśnie to przedłużone działanie chlorheksydyny jest szczególnie ważne podczas leczenia. Utrzymuje się ona około 8 godzin, a w ślinie, po płukaniu ust przed snem, nawet do 12 godzin. Większość innych płukanek do ust traci swoją aktywnośc po kilku minutach.

Niestety, chlorheksydyna posiada klika wad. Długotrwałe jej używanie doprowadza do nieestetycznych brunatnych przebarwień szkliwa, wypełnień dentystycznych i protez. Szczególnie mocno przebarwienia występują u osób spożywających taniny takie jak herbata, czerwone wino, u palaczy, oraz u osób, które maja porowate szkliwo. Na szczęście przebarwienia te nie są trwałe i można je usunąć polerując zęby. Mogą również wystąpić przebarwienia błony śluzowej grzbietu języka, które zanikają spontanicznie po odstawieniu leku. Zaobserwowano także przejściowe zaburzenia smaku. Jednym z objawów nadwrażliwości na lek może być obrzmienie czasowe ślinianki przyusznej, osobiście nigdy się z tym nie spotkałam i wydaje mi się, że to występuje raczej sporadycznie. Chloheksydyna wpływa znacznie na poprawę stanu dziąseł. Używana w formie płukanki o stężeniu 0,1% dwa razy dziennie hamuje tworzenie płytki nazębnej w 45-ciu do 97-miu procentach, co tym samym znacznie poprawia stan dziąseł.

Jak już wspomniałam, skuteczność chlorheksydyny jest, w pewnym stopniu, osłabiana przez detergenty. Dlatego też jest mniej skuteczna w pastach do zębów, które je zawierają, niż w płukankach. Nie powinna być też używana jednocześnie z preparatami fluoru, gdyż osłabia się działanie obu. Należy stosować przerwę, między fluorowaniem a płukaniem preparatem zawierającym chlorheksydynę, conajmniej godzinę.

Zaobserwowałam jednak bardzo korzystne działanie past z chlorheksydyną na dziąsła. Np pasta Elgidium znacznie poprawia stan dziąseł, nie przebarwiając przy tym zębów. Wielu specjalistów: chirurgów dentystycznych, parodontologów, czy implantologów, przepisuje swym pacjentom płukanki z chlorheksydyną po zabiegach. Przyspiesza ona gojenie się ran oraz zmniejsza stany zapalne tkanek. Nie jest udowodnione czy produkt ten hamuje osteogenezę (wytwarzanie nowej kości), zaleca się więc ostrożność w stosowaniu na obnażoną kość. Chlorheksydyna posostaje nadal najchętniej stosowanym przez dentystów produktem antybakteryjnym.
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.