RÓŻNE SKŁADNIKI PAST DO ZĘBÓW (3)

Następną grupą produktów, które znajdujemy w pastach do zębów są ŚRODKI KONSERWUJĄCE.

Produkcja komercyjnych kosmetyków, past do zębów, czy leków bez użycia konserwantów jest szalenie trudna. Bez konserwantów w kosmetykch i lekach rozwijają się różnego rodzaju drobnoustroje, jak bakterie i grzyby. Zmieniają one konsystencję, wygląd i zapach danego produktu, psują go. Konserwanty działają przeciwutleniająco i przeciwbakteryjnie pozwalając utrzymać dobrą jakość past przez cały okres jej ważności. Kupując pastę proszę zawsze sprawdzić czy nie jest przedawniona. Środków konserwujących jest bardzo dużo i nie zawsze można uzyskać o nich wiarygodne informacje. Nie sposób też wszystkie je opisać.

Oto kilka najczęściej używanych konserwantów:

Parabeny ( Methylbaraben, Propylparaben i wiele innych )
Biguanid polyaminopropylu ( Polyaminopropyl Biguanide )
Fenoksyetanol ( Phenoxyethanol )
Oktan tokoferolu ( Tocopheryl Acetate )
Alkohol benzylowy ( Benzyl Alcohol )
Związki chloru ( Triclosan )
Olejowe ekstrakty z różnych ziół oraz wiele innych.

Omówię działanie parabenów, które obecnie są coraz bardziej na cenzurowanym i producenci starają sie wycofać je z użycia. Nadal jednak spotykamy je wszędzie. Występują aż w ponad 13-tu tysiącach produktów jako konserwanty leków, żywności i kosmetyków. Jedni przypisują im powodowanie ciężkich chorób inni mówią, że w małych ilościach zupełnie nie szkodzą. Działają hamująco na rozwój grzybów i pleśni oraz w mniejszym stopniu przeciwbakteryjnie. Występują pod bardzo różnymi nazwami. Oprócz paraben można spotkać nazwy: parasept, nipagin, nipasol, aseptin, parahydroxybnezoate de methyle, parahydroxybenzoate de propyle, E218, tegosept etc. Nazw parabenów jest bardzo dużo. Nie sposób wymienić tu wszystkie. Są one szkodliwe, często powodują uczulenia, stany zapalne skóry w tym dermatozę okołoustną, egzemy, pokrzywki, rumienie, trądziki itp. Wchłaniają się do krwi i limfy działając ogólnie. Zakłócają pracę estrogenów. Zachowują się podobnie jak żeński hormon estrogen. Na mężczyzn działają feminizująco. Należy ich unikać w czasie ciąży i laktacji.

W przyszły miesiącu opiszę właściwości innych, naj częściej stosowanych, środków konserwujących stosowanych przemyśle faramceutycznym i spożywczym.
 
 
 
 
. Dr Izabella Żaczkiewicz
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.