BYŁO-BĘDZIE: KULTURA W 2016 ROKU cz.II

 Szumi wspaniałe życie
jak wodospad na wiosnę / A. Zagajewski

Rok 2016 świętowany jest w Holandii jako Rok Hieronima Boscha z okazji przypadającej 500 rocznicy śmierci artysty. Hieronim Bosch to malarz, którego wizje do dziś fascynują i przerażają nie dając spokoju historykom sztuki, którzy ciągle na nowo starają się interpretować znaczenie i symbolikę obrazów mistrza. Artysta tworzył w Niderlandach na przełomie XV-XVI wieku i prezentował młodszą generację prymitywistów niderlandzkich. Obrazy jego cenił i kupował król Hiszpanii Filip II, stąd najsłynniejsze prace wiszą w madryckim Prado: "Wóz z sianem", "Ogród rozkoszy ziemskich", "Kuszenie świętego Antoniego". Dzieło Boscha jest opowieścią o świecie ludzkim pełnym podtekstów, zagadek, gorszących dziwactw. Liczba przymiotników, jakimi krytycy opisywali obrazy Boscha jest imponująca: fantasmagoryczne, halucynacyjne, demoniczne, patologiczne, okrutne, obsesyjne, kosmos bestialstwa, muzeum zwyrodnień. Świat wyobraźni artysty był tak rozległy i zróżnicowany, że udałoby się przekonująco uzasadnić każdą tezę na jego temat - że był szaleńcem, członkiem tajnej sekty, czy że malował dzieła pod wpływem narkotyków. Niepodważalnym jest fakt, że Hieronim Bosch był geniuszem i dzięki swemu wybitnemu talentowi stworzył "ludzkie bestiarium", pokazał, że wyobraźnia ludzka nie ma granic - w dobrym i złym tego słowa znaczeniu. Stajemy zafascynowani i przerażeni zarazem przed obrazami Boscha, przyglądamy się przedziwnym stworom ludzko-zwierzęcym, diabłom w różnych postaciach, wędrującym na odnogach częściom ciała, operacjom, kopulacjom i bezskutecznie staramy się odszyfrować te symbole, gdy tymczasem najlepiej jest porzucić intelektualne ambicje i potraktować dzieła Boscha jako wielkie widowisko, jako baśń o walce dobra ze złem, dowód na nieograniczoność ludzkiej fantazji i wielkość geniuszu mistrza pędzla. Wybitny XX wieczny historyk sztuki Erwin Panofski napisał: "Nie mogę uniknąć wrażenia, że prawdziwa tajemnica znakomitych koszmarów i halucynacji Boscha wciąż czeka na swoje odsłonięcie" , czemu na pewno sprzyjać będzie Rok Hieronima Boscha. W mieście urodzenia malarza Hertogenbosch, 80 km. od Amsterdamu od lutego do maja można obejrzeć wystawę prezentującą większość dzieł, które sprowadzono z różnych muzeów świata: "Statek głupców" z Luwru, "Kuszenie św. Antoniego" z Prado, "Wizje z zaświatów" z Wenecji, "Grzechy główne" z Rotterdamu, "Śmierć skąpca" z Waszyngtonu i alegorię ludzkiego losu - "Wóz z sianem" z Prado. Dziełom Boscha towarzyszy blisko 70 prac innych twórców tworzących na przełomie XV-XVI wieku, które składają się na obszerną panoramę czasów i stanowią tło dla dorobku Boscha. 

Zmarł Umberto Eco - wszechstronny humanista, pisarz, filozof, eseista, profesor semiotyki, "człowiek, który wiedział wszystko" - jak napisała o nim włoska prasa. Obecny był zarówno na uniwersytetach, jak w telewizji, pisał rozprawy naukowe i bestsellery, uwielbiał ciszę bibliotek i światła wielkiej rampy. Jedyny w swoim rodzaju omnibus, gigant wiedzy i humoru. W latach 70. wykładał na włoskich uniwersytetach w Turynie, Mediolanie, Florencji. W 1975 roku zdobył tytuł profesora zwyczajnego i został kierownikiem katedry semiotyki na uniwersytecie w Bolonii. Nagłą sławę mediów przyniosła mu powieść "Imię róży", która w formule kryminału stanowi traktat na temat średniowiecza i historii Kościoła, jest dziełem erudycyjnym zachwycającym wiedzą na temat życia klasztornego, historii ksiąg i tajemnic z nimi związanych. "Imię róży" przetłumaczona została na 47 języków i sprzedana w ponad 30 milionach egzemplarzy. W 1986 powieść przeniesiono na ekran i film odniósł wielki sukces, w czym leży również zasługa grającego główną rolę mnicha-detektywa Seana Connery, znanego z ról Jamesa Bonda. Każda kolejna książka Eco stawała się ważnym wydarzeniem literacko-intelektualnym: "Wahadło Foucaulta"- było pamfletem na spiskowe teorie dziejów, "Wyspa dnia poprzedniego" - była wyprawą w epokę baroku, "Baudolino"- fascynującą podróżą w świat wyobraźni ludzi średniowiecza, "Cmentarz w Pradze"- oparty był na motywie "Protokołów mędrców Syjonu". Ostatnia powieść "Temat na pierwszą stronę" opisuje zmierzch mediów, które wraz z cyfryzacją i ekspansją internetu nie są już źródłem informacji czy miejscem publicznej debaty tylko dodatkiem do reklam i elementem strategii właścicieli. "Corriere Della Sera" napisał, że Eco był jednym z najbardziej znanych intelektualistów na świecie, był wielkim uczestnikiem debaty intelektualnej na arenie międzynarodowej, "człowiekiem wolnym, obdarzonym duchem krytycznym i wielką pasją obywatelską". W Mediolanie 23 lutego odbyła się ceremonia pożegnania Umberto Eco. 

Stolicę Dolnego Śląska - Wrocław- międzynarodowe jury wybrało na Europejską Stolicę Kultury 2016. Z tym wyróżnieniem związana jest wzmożona aktywność kulturalna, rozliczne wydarzenia artystyczne organizowane przez polskich i międzynarodowych artystów. Do mieszkańców Wrocławia zaapelował kurator ds. działań teatralnych, Chris Baldwin, reżyser Ceremonii Otwarcia - "Przebudzenia": " Pomóżcie nam opowiedzieć historię Wrocławia. 17 stycznia nasze wspólne uczestnictwo w pochodzie otwierającym Europejską Stolicę Kultury sprawi, że <Przebudzenie> Wrocławia stanie się wydarzeniem na skalę Europy".

Wystawy , koncerty, działania uliczne, ożywiać będą Wrocław przez cały rok, a do tego miastu przyznano tytuł Światowej Stolicy Książki w 2016 roku, z czym związany jest program działań w obszarze literatury: targi książki, kiermasze, spotkania z pisarzami, panele literackie, festiwale czytania książek w plenerze. Tak intensywne działania artystyczne - zaplanowanych jest ponad tysiąc, na pewno ożywią społeczność miasta i przyciągną turystów. Może uda się uświadomić kolejnym pokoleniom, że sztuka i piękno niezbędne są jak życiodajne powietrze dające nam radość, zachwyt i wzruszenie. 

"Znów jest kwiecień
i pierwsze światło sączy się przez młode liście
ciężkie od rosy i każe barwom
pamiętać kim są…./Przed odjazdem wiosną M.S. Merwin/
 
 
. Katarzyna Szrodt 
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636,
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.