Z NOWYM ROKIEM

I znów mamy Święta Bożego Narodzenia. Piszę: Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, ale z plątaniny myśli i emocji wyłaniają mi się marzenia-życzenia: Zgody, Dialogu, Zrozumienia odmiennego poglądu, Zwycięstwa Dobrej Woli we wszelkich sporach, których zbyt dużo wokół nas.

Świat przeżywa trudny czas, co przenosi się na życie ludzkie w postaci frustracji, niezrozumienia, nienawiści. Wszyscy powinniśmy w "Cichą noc, świętą noc" obiecać sobie: Otwarcia się na innych, Pomagania potrzebującym, Pogodzenia się z tymi, z którymi jesteśmy poróżnieni. Odszukanie w sobie Dobroci może stać się początkiem powrotu do humanizmu rozumianego, jako bycie człowiekiem współodczuwającym, co zanikło w naszym świecie.  Dobre słowo, uśmiech, pomoc potrzebującemu, - jeśli każdy z nas znajdzie w sobie dość siły na to wszystko, to wspólnymi siłami tchniemy życie w skorupę społeczeństwa. Wierzę, że możemy zacząć odbudowywać "Człowieka" w człowieku, obudzić dobrą, jasną stronę natury ludzkiej - mniej mówmy, więcej pomagajmy. Tego wszystkiego życzę nam z Nowym Rokiem. 

30 lat minęło, jak jeden dzień - Fundacja Kulturalna im. Wiesława Dymnego zbliża się do 30-lecia. Założona przez Janusza Mazura, Barbarę Horny, Andrzeja Szwarca, Macieja Głodowskiego, Leszka Wysockiego, swój złoty wiek przeżywała w latach 90. Dzięki współpracy Fundacji Dymnego z Konsulatem Generalnym RP w Montrealu, życie kulturalne Polonii montrealskiej kwitło: poniedziałkowe seanse teatrów telewizji, wystawy malarstwa, spotkania z artystami i pisarzami, występy Piwnicy pod Baranami, bale organizowane przez Fundację - można by napisać księgę zabaw przyjemnych i pożytecznych. Od kilku lat Fundacja Kulturalna im. Dymnego współpracuje z Fundacją Liliany Komorowskiej dla Sztuki. W 2009 roku przyjechała do Montrealu Anna Dymna, założycielka Krakowskich Salonów Poezji, i otworzyła tu nową filię Salonu Poezji. Od tej pory wieczory poetyckie odbywają się dwa razy do roku. Z okazji 30-lecia powstał w Krakowie specjalny scenariusz wieczoru poetyckiego i zostanie on zaprezentowany na początku nowego roku. 

Montreal Museum of Fine Arts przygotowało dla wszystkich miłośników sztuki prezent noworoczny. Z okazji otwarcia nowego pawilonu "Michal and Renata Hornstein Pavilion for Peace" muzeum oferuje od połowy grudnia do połowy stycznia 2017 roku wstęp wolny na nowo urządzoną wystawę w nowym pawilonie. Hornsteinowie - wytrawni kolekcjonerzy sztuki, ofiarowali montrealskiemu muzeum 77 dzieł starych mistrzów - malarstwo i rzeźba od XII do XVIII wieku. Dzięki temu darowi postanowiono powiększyć muzeum i na nowo urządzić ekspozycję stałą. Efekt jest imponujący. Kolekcje średniowiecza i renesansu dopełniono miniaturowymi makietami kościołów, freskami i rzeźbami z epoki. Nowoczesna, ale elegancko-spokojna architektura pawilonu, spełnia rolę dekoracji, w której porusza się zwiedzający. Zadziwia Gabinet Osobliwości - łączący prezentację obrazów malarstwa holenderskiego XVII wieku z okazami muszli, koralowców, dziwnych szkieletów i zasuszonych ryb. Tak właśnie wyglądały pierwsze prywatne kolekcje - najpierw zbierano osobliwości natury, archeologiczne znaleziska, szlachetne kamienie i monety, a dopiero z czasem zaczęło się kolekcjonowanie dzieł sztuki malarskiej. Hornsteinowie szczególnie cenili malarstwo holenderskie, co widać w Galerii Osobliwości - podziwiamy różnorodność martwych natur i krajobrazów, które stworzone zostały w pracowniach uznanych malarzy. Warto w tym miejscu oddać się przyjemności zapatrzenia i podziwiania wielości kształtów, form i barw. Kolejne części wystawy - Galeria Napoleońska, malarstwo XVII wieku i romantyzmu aż do sztuki współczesnej - wszystko to pozwala nam odbyć fascynującą podróż w czasie, przez różne style, epoki, kraje, i zachwycając się talentem artystów odpocząć w pięknie. 

"Tylko w cudzym pięknie
jest pocieszenie, w cudzej
muzyce i w obcych wierszach. 
Tylko u innych jest zbawienie,
choćby samotność smakowała jak 
opium. Nie są piekłem inni,
jeśli ujrzeć ich rano, kiedy
czyste mają czoło, umyte przez sny.
Dlatego długo myślę jakiego 
użyć słowa, on czy ty. Każde on
jest zdradą jakiegoś ty, lecz
za to w cudzym wierszu wiernie
czeka chłodna rozmowa"

/ Adam Zagajewski - W cudzym pięknie/

Dobroci i Piękna życzę Państwu z Nowym Rokiem. 
 
 
. Katarzyna Szrodt 
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636,
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.