51 FESTIWAL “WRATISLAVIA CANTANS”

W dniach 3-18 września odbędzie się we Wrocławiu kolejny juz 51-szy festiwal muzyki oratoryjno-kantatowej "Wratislavia Cantans" im.A.Markowskiego. Tegoroczny podtytuł festiwalu "Europa cantans" wiąże się niewątpliwie z faktem wyboru Wrocławia na Europejską Stolicę Kultury (2016). Przez 2 tygodnie Wrocław i Dolny Śląsk  rozbrzmiewać będą muzyką. Zeszłoroczny  jubileuszowy 50-ty festiwal  przywołał reminiscencje i chęć  spojrzenia wstecz na jego historię. Cofnijmy sięzatem i przypomnijmy jakie były początki i dalsze losy tego festiwalu. 

Inicjatorem WC był znakomity muzyk i dyrygent Andrzej Markowski (zm.1986 r.), a I-szy inauguracyjny festiwal miał miejsce w 1966 roku. Była to znacząca data –Millenium Polski chrześcijańskiej, więc obchody 1000-lecia uzasadniały sięgnięcie do dawnej muzyki polskiej w większości religijnej, co było trudne do "strawienia" dla ówczesnej władzy. Inauguracyjny koncert odbył się w Studio Polskiego Radia, gdyż nie było innej sali koncertowej w mieście. Na lokalizacje kolejnych koncertow wybrano Kościół Garnizonowy, Aulę Leopoldina oraz Muzeum Architektury. Ten pierwszy festiwal trwał tylko 5 dni i zamknął się w 7 koncertach z "Wielką Mszą" c-moll W.A.Mozarta. 

W pierwszych 5 edycjach wzięło udział 18 dyrygentów, 62 solistów i 22 zespoły. Szósty festiwal  stał się rekordowy. Odbyło się 11 koncertów, wystąpiło 738 wykonawców, w tym 7 dyrygentów, 22 solistów i 10 zespołów. 20-ta edycja w 1985 roku była najdłuższa, Festiwal  trwal 10 dni, wystąpiło 29 chórów i orkiestr, w tym 13 zagranicznych. W tymże roku dodano do programu nowości: oprócz wystawienia opery "Orfeusz" Monteverdiego, odbył się koncert muzyki flamenco oraz improwizacje na temat muzyki Bacha w katedrze św. Jana Chrzciciela. Artystyczna formuła festiwalu stopniowo rozszerzała się. 

Wielką rolę w organizacji i rozwoju tej międzynarodowej imprezy odegrał jej wieloletni dyrektor artystyczny - Tadeusz Strugała. Na początku przemian ustrojowych impreza przeszła pod zarząd Ośrodka Kultury i Sztuki, a następnie powołano Fundacje Wratislavia Cantans. W 1991 r.po raz pierwszy zabrzmiał hejnał festiwalu z wieży wrocławskiego Ratusza, koncertom zaczęły towarzyszyć wystawy plastyczne, a festiwal zyskał miano "muzyka i sztuki piękne". 
Rozszerzenie formuły festiwalu nie zyskało jednak powszechnej akceptacji. W 1996 r. “Wratislavia” uniezależniła się od Ośrodka Kultury, stając się samodzielną instytucją. Nastąpiło upaństwowienie tej imprezy, co w dekadzie nagminnej prywatyzacji było czymś wyjątkowym. 

W 1995 roku dyrekcje festiwalu objął Andrzej Kosendiak, który stworzył w ciągu kilku lat prawdziwe imperium muzyczne: Narodowe Forum Muzyki, łączące Wratislavia Cantans i Filharmonię Wrocławską. Ciało to koordynuje działalność 11 zespołów artystycznych oraz 8 festiwali. Kierownictwo artystyczne "Wratislavii" sprawował początkowo Paul McCreesh, a od roku 2013 Giovanni Antonini. 

Na Festiwalu muzyka rozbrzmiewa przede wszystkim w kościołach, najczęściej w katedrze św.Marii Magdaleny mogącej pomieścic 2 tysiące słuchaczy. Inny kościół- św.Elżbiety wyróżnia się barokowym  wystrojem i świetna akustyką. Kolejny obiekt to Kościół Uniwersytecki gdzie wystepują najczęściej zespoły chóralne.  Niekiedy koncerty odbywają sie w katedrze św.Jana Chrzciciela oraz w Muzeum Architektury i w Ratuszu. 

Od początku lat dziewięćdziesiątych festiwal rozszerzył się poza granice Wrocławia: w Brzegu Opolskim urządzono pierwszy turniej kontratenorów. Następnie pozyskano kolejne miasta: Świdnicę, Lubiąż, Jelenią Górę, Lubin, Głogów, Oleśnicę.  Dyrektor artystyczny Antonini zapowiedział, że tegoroczny 51 festiwal będzie bogatszy i bardziej zróżnicowany niż kiedykolwiek. Najwybitniejsi artyści przyjadą by występować wspólnie z zespołami Narodowego Forum Muzyki. 

Po raz pierwszy w dziejach Festiwalu muzycy i publiczność będą mieć do dyspozycji niedawno otwartą salę koncertową na najwyższym światowym poziomie-Narodowe Forum Muzyki. 

Wśród wykonawców znajdą się m.in. takie nazwiska jak John Eliot Gardiner, Jordi Savall, Andrey Boreyko czy Philippe Jaroussky. 

Usłyszymy wspaniałe dzieła Bacha, Beethovena, Mozarta, Szostakowicza i innych wielkich twórców. Niektórym koncertom nadano malownicze tytuły: Symfonia pamięci, W królestwie miłości i duszy, Mozart improwizujący.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.