SUKCESY MUZYCZNE MŁODYCH  POLAKÓW

Minione lato obfitowało w liczne imprezy muzyczne. Odbywały się koncerty również z udziałem młodych  polskich artystów,  co przysparza dumy naszemu polonijnemu środowisku. 19 VII w Centre Pierre-Charbonneau,  a 20 VII w Theatre Verdure w Montrealu miały miejsce koncerty Orkiestry Metropolitain, na których wystąpiła jako solistka Andrea Tyniec - młoda skrzypaczka z Quebecu,  polskiego pochodzenia. Wykonała ona Koncert D-dur Piotra Czajkowskiego,  jeden z najtrudniejszych w literaturze skrzypcowej.  Grała pewnie i stylowo, świetnie radząc sobie z trudnymi partiami technicznymi. Jej piękny, głęboki dźwięk szczególnie w odcinkach lirycznych zachwycił słuchaczy. Artystka uwypukliła też  rosyjski koloryt tej muzyki oraz jej specyficzny temperament. Andrea uznana przez prasę jako wyjątkowy talent  jest na drodze obiecującej kariery. Występowała już we Włoszech, USA, Szwajcarii, Holandii, Niemczech, Francji, Polsce i oczywiście w Kanadzie. Zdobyła szereg prestiżowych nagród. Na konkursie "Postacchini International Violon Competition" zdobyła I nagrodę (2008), III nagrodę wywalczyła) na "Michelangelo-Abbado Concours Violon" (2006), a specjalną nagrodę zdobyła na montrealskim konkursie OSM (2001) oraz Prix d’EUROPE Competition (2006) i nagrodę na konkursie Fundacji Schenka w Szwajcarii (2006). Ostatnio nagrodzona została przez europejską Fundację Kulturalną "Pro Europe".  W bieżącym  sezonie włączyła do swojego repertuaru Koncert Podwójny na skrzypce i wiolonczelę J.Brahmsa i Koncert Skrzypcowy A.Głazunowa. Jej zainteresowania  dotyczą również muzyki współczesnej.  Od dzieciństwa wykonuje utwory kompozytorów współczesnych, w tym kanadyjskich. Dziś występuje w Europie i  Ameryce  z bogatym repertuarem. Andrea kształciła się w zakresie interpretacji  u prof. Soni Jelinkowej w Konserwatorium Montrealskim, a tytuł magisterski otrzymała w Michigan State University. Była też stypendystką Fundacji Waltera Stauffera w Cremonie gdzie przez kilka lat uczestniczyła w klasie mistrzowskiej prof. Salvadore Accardo. Udoskonalała swą sztukę również u prof. Anny Chumachenko i Josepha Rissina w Wyższej Szkole Muzycznej w Karlsruhe. Artystka gra na wspaniałym instrumencie wykonanym przez Januariusa Gagliano (1747) i wypożyczonym jej przez Conseil des Arts du Canada.

Drugim  ważnym wydarzeniem tegorocznego lata był występ znanego już w Montrealu młodego polskiego pianisty  z Calgary - Jana Lisieckiego. Pamiętamy  jeszcze jak gorący aplauz wywołała jego interpretacja koncertów Chopina na Place des-Arts. Tym razem artysta zaprezentował się na Międzynarodowym Festiwalu Lanaudiere w Joliette  z Koncertem fortepianowym G-dur Ludwiga van Beethovena. Akompaniowała mu Orkiestra Metropolitain. Słuchaczy zdumiała dojrzałość i wielka muzykalność  młodego solisty, który  ukończył dopiero 17 lat. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat, a mając 9 lat wystąpił po raz pierwszy z orkiestrą. W 2009 roku wygrał Konkurs OSM w Montrealu. Od tego czasu otworzyły się przed nim sale koncertowe całego świata. Podróżuje zawsze w towarzystwie mamy bo jako niepełnoletni nie może samodzielnie zamieszkiwać w hotelach.  Jan występował już w Carnegie Hall, Salle Corcot, Salle Pleyel, Kaufmann Hall, Seoul Arts Centre i wielu innych miejscach. Odwiedził USA, Włochy, Wielką Brytanię, Szkocję, Francję, Polskę, Japonię koncertując z najbardziej  renomowanymi orkiestrami. Recenzenci są zgodni co do zdumiewającej poetyki muzycznej, która wyłania się z pod jego palców. Koncerty na których występował były transmitowane przez  rozgłośnie całego świata m.in. BBC, Austrian Radio, French Radio, German Radio itd.  Narodowy Instytut Chopina wydał płytę z dwoma koncertami Chopina w  jego wykonaniu. Recenzentów nagrania uwiodła wielka wrażliwość artysty i subtelność interpretacji.  Niedawno Jan Lisiecki podpisał kontrakt  z prestiżową firmą Deutsche Grammophon. Pierwsze CD poświęcone zostanie twórczości Mozarta. W roku przyszłym pianista  odbędzie tournee po Japonii z  Orkiestrą Filharmonii Rotterdamskiej.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.