ROK LUTOSŁAWSKIEGO W MONTREALU

Dobiegł końca proklamowany przez Sejm R.P. Rok Lutosławskiego - światowej sławy polskiego kompozytora XX wieku. W licznych Filharmoniach  i na estradach koncertowych całego świata słuchano z powagą jego muzyki. Muzyka  Witolda Lutosławskiego głośno zabrzmiała także  w naszym mieście Montrealu, słynącym z bogatego życia artystycznego. W ramach rocznicowych obchodów zorganizowane zostały cztery imprezy: w Konsulacie R.P. i  w siedzibie Uniwersytetu Mc Gill.   Sfinalizowanie ich umożliwiła współpraca Polskiej Akademii Umiejętności, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Uniwersytetu Mc Gill oraz Polskiego Instytutu Naukowego i Konsulatu R.P. w Montrealu.

W koncertach z okazji Roku Lutosławskiego czynnie uczestniczyły trzy młode polskie artystki zamieszkałe w Montrealu: pianistka Justyna Gabzdyl oraz skrzypaczki Katarzyna Fraj i Ewa Sas. Na pierwszym koncercie, który odbył  się w czerwcu w Konsulacie R.P., wystąpił Kwartet smyczkowy "Auriolus",  w skład którego wchodzi  Katarzyna Fraj. Czwórka instrumentalistów - smyczkowców wykonała wspaniały Kwartet smyczkowy W. Lutosławskiego oraz  Kwartet smyczkowy C.Debussy’ego. Katarzyna jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie i ma na swoim koncie uczestnictwo w licznych koncertach i festiwalach jako solistka i kameralistka. Była członkiem Filharmonii Białostockiej i solistką warszawskiej Spring Orkiestra.

27 października miał miejsce kolejny koncert zorganizowany w Pollack Hall  Uniwersytetu Mc Gill. W programie znalazły się m.in.dzieła na instrumenty solowe z orkiestrą Lutosławskiego: Koncert na fortepian dedykowany Krystianowi Zimermanowi oraz Partita na skrzypce i orkiestrę, którą kompozytor dedykował  Annie-Sophii Mutter. Piękny i atrakcyjny brzmieniowo Koncert fortepianowy utrzymany w stylu modernistycznym z pewnymi elementami tradycyjnymi został  dawno uznany przez krytykę za jedno z najwspanialszych dzieł Lutosławskiego. Za jedno z największych dokonań  kompozytora uchodzi też 5-częściowa Partita z "płomienną"częścią środkową.  Bohaterkami wieczoru stały się solistki Justyna Gabzdyl (fortepian) i Ewa Sas (skrzypce), którym towarzyszyła "L'Orchestre 21e siecle" pod dyrekcją Paolo Bellomia. J.Gabzdyl zaimponowała nieskazitelną techniką i pięknym  perlistym dźwiękiem,  wyjątkowo  dopasowanym do tego rodzaju muzyki.  Pianistka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie, a w 2012 r. obroniła doktorat w dziedzinie interpretacji na Uniwersytecie Montrealskim. Zdobyła I nagrodę w Ecole Normale de Musique w Paryżu (2006), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki i Sztuki Dramatycznej  Leopolda Bellan'a w Paryżu (2007) i II nagrodę na Narodowym  Konkursie Pianistycznym Lagny-Sur-Marne we Francji (2007). Pianistka koncertowała w wielu krajach (Kanada, Belgia, Francja, Holandia, Polska), brała udział w licznych festiwalach i kursach mistrzowskich. Często wprowadza do programów koncertowych narodowe akcenty, podkreślając swoją polską tożsamość.

Równie wspaniale wypadła druga solistka, wiolinistka Ewa Sas. Grała pewnie i swobodnie, naturalnym nieprzeforsowanym dźwiękiem, wydobywając cały wachlarz emocji zawarty w partyturze. Skrzypaczka  ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie, a w 2008 r. na Uniwersytecie British Columbia uzyskała II stopień magisterski w dziedzinie interpretacji. Występowała z wieloma orkiestrami w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Kanadzie. W Vancouverze była koncertmistrzem orkiestry  Armonia i członkiem zespołu Erato Ensemble. Obecnie mieszka w Montrealu, współpracuje z O.S.M. i zespołem smyczkowym Pieta. Gra również w torontońskim Trio Strega. W przeddzień koncertu w siedzibie Uniwersytetu Mc Gill odbyła się konferencja naukowa poświęcona Lutosławskiemu i jego spuściźnie "Lutoslawski-Music and Legacy", na której wystąpili prelegenci z Kanady, USA, Australii i Polski. 

Wszystkie trzy artystki pojawiły się razem na ostatnim bardzo udanym listopadowym koncercie  w Konsulacie R.P.  Grając w różnych składach (solo, duet, trio)  zaprezentowały utwory Lutosławskiego i innych polskich kompozytorów: G. Bacewicz, K.Szymanowskiego,  M.Moszkowskiego. Usłyszeliśmy też-co było niespodzianką- Duet na 2 skrzypiec zainspirowany atmosferą Tatr,  skomponowany przez Katarzynę Fraj.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.