BENJAMIN BRITTEN (1913-1976)

Mija 40 lat od śmierci najwybitniejszego kompozytora angielskiego od czasów Purcella - Benjamina Brittena. Był on nie tylko słynnym kompozytorem ale również pianistą oraz dyrygentem. Kształcił się w Royal College of Music w Londynie, ale komponować zaczął już w dzieciństwie. Do 16 roku życia napisał Symfonię na orkiestrę smyczkową, 10 sonat fortepianowych, 3 suity fortepianowe, 12 pieśni i oratorium. 

W latach 1939-42 przebywał w USA, gdzie powstało kilka cennych jego utworów: Sinfonia de Requiem i Les illuminations , a także zamysł opery Peter Grimes, która została ukończona po powrocie do Anglii. Właśnie ta opera przyniosła mu niebywały światowy rozgłos. Osiedliwszy się po powrocie z USA w Aldeburgh, zainicjował w 1947 r. doroczny festiwal muzyki angielskiej. Kompozytor odbywał liczne tournée po Europie i Ameryce jako akompaniator i dyrygent. W imię zasług otrzymał tytuł doctora h.c. Uniwersytetów w Oxfordzie (1963) i w Leicester (1965). 

Britten przez całe swoje życie zafascynowany był tradycyjną dawną muzyką.  Nawiązania do przeszłości przybierają u niego rozmaitą postać, począwszy od wydawania i wykonywania dzieł muzyki dawnej poprzez aranżacje pieśni ludowych walijskich, szkockich, irlandzkich na głos i orkiestrę i głos z fortepianem, aż do wykorzystywania w swojej twórczości dawnych technik kompozytorskich. Wpisują się w to również tendencje do programowości i ilustracyjności.  Przykładami mogą być takie utwory jak: 6 Metamorfoz wg Owidiusza czy Symfonia wiosenna z tekstami poetów dawnych i współczesnych. 

Nadrzędne miejsce w twórczości Brittena posiada melodyka, co jest rzadkością w większości nurtów muzyki XX- wiecznej. Czynnik melodyczny przyczynia się w jego kompozycjach do ujednolicenia konstrukcji muzycznych w wyniku częstego powracania tych samych fraz. W dziedzinie harmoniki jest również konserwatystą niepodważającym zasad systemu funkcyjnego dur-moll.  Muzyka Brittena wykazuje oparcie na tradycyjnych, rodem z przeszłości technikach wariacyjnych i imitacyjnych. Świadczą o tym często wprowadzane kanony, fugi czy passacaglie. 

Najbardziej reprezentatywną formą tego kompozytora stała się opera. W niej to zarysowały się wszystkie cechy jego stylu. Opery są zróżnicowane tak od strony tematycznej jak i wyrazowej. Mamy wśród nich Glorianę-operę majestatyczną napisaną z okazji koronacji Elżbiety II, Alberta Herringa- dowcipną i pikantną opartą na opowiadaniu Le rosier de Madame Husson G.de Maupassanta, Operę żebraczą z librettem satyrycznym J.Gaya, Petera Grimmesa, która porusza problematykę społeczną. Ale w warstwie muzycznej Britten nawiązuje do zastanej konwencji operowej i tradycyjnych skojarzeń brzmieniowych. Istotną rolę odgrywają chóry wzorowane na angielskich anthemach i dramatach starogreckich (rola komentująca).

Twórczość ściśle instrumentalna świadczy o kontunuowaniu kierunku neoklasycznego. Powiązania z nurtem XX-wiecznego neoklasycyzmu widać na płaszczyźnie traktowania barokowych i klasycznych form wariacyjnych.  Jednym z najpopularniejszych dzieł instrumentalnych są Wariacje na temat Franka Bridge'a, op.10 (1937). Temat tego słynnego utworu napisanego na orkiestrę smyczkową zaczerpnięty został z drugiej z Trzech Idylli F.Bridg'a - nota bene nauczyciela Brittena. Poszczególne wariacje kontrastują nastrojem, nie brak w nich też dowcipu i groteski.  Innym znanym utworem są Wariacje i fuga na temat Purcella op.34. Ciekawostką jest fakt, że każda z wariacji wykonywana jest przez inny zestaw instrumentów.  Jest to dzieło fascynujące pomysłowością i świeżością, często goszczące na estradach koncertowych. 

Z dzieł na instrumenty solowe i orkiestrę na uwagę zasługują: Koncert fortepianowy D-dur op.13, Koncert skrzypcowy d-moll op.15 oraz Ballada szkocka op.26 na 2 fortepiany i orkiestrę (1941). W grupie dzieł wokalno-instrumentalnych wyróżniają się Les Illuminations op.18 na głos wysoki (sopran lub tenor) i orkiestrę smyczkową. Muzyka oddaje tu klimat pięknej poezji Artura Rimbauda (1854-1891).
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.