CD ALBUM LIPIŃSKI-KULKA

Ukazał się niedawno 6-częściowy album CD firmy Accord  z wybranymi nagraniami dzieł Karola Lipińskiego (1790-1861). Ten wielki polski skrzypek z I połowy XIX wieku konkurował z Paganinim i znany był, jako wirtuoz w całej Europie. Był też znakomitym kompozytorem i nie bez powodu przylgnęło do niego miano "Chopina skrzypiec". Głównym interpretatorem nagranych na dyskach utworów jest światowej sławy skrzypek Konstanty Andrzej Kulka.

W roku bieżącym mija 225 lat od urodzenia Lipińskiego, ale jego twórczość do tej pory nie była specjalnie znana. Najczęściej wykonywano jego 2 koncerty skrzypcowe, a  przede wszystkim "Concerto militare" op.21 oraz Kaprysy z opusów 2, 10, 27 i 29, które wniosły znaczny wkład w rozwój faktury wiolinistycznej. Tym bardzej cenne stają się ostatnie nagrania Kulki, w skład których wchodzą utwory nowo odkryte, zapomniane, i te które były rzadko wykonywane. Dotarcie do tych zapomnianych utworów daje szersze pole dla  oceny talentu  naszego kompozytora. O twórczości Lipińskiego  wypowiedział się wielce pochlebnie rosyjski skrzypek i muzykolog Władymir Grigoriew: " Jego twórczość była jednym z kulminacyjnych punktów europejskiej sztuki skrzypcowej [...] Lipiński utorował drogę do światowego uznania polskiej kultury narodowej. Był jednym z pierwszych wielkich kompozytorów przedchopinowskiej epoki, którego twórczość przekroczyła granice kraju i stała się uznana w Europie [...]" Istotnie, w porównaniu do innych kompozytorów epoki twórczość Lipińskiego odznacza się fantazją, wyobraźnią i wyjątkowym poczuciem formy. Spory udział polskich elementów rytmiczno-melodycznych czyni go kompozytorem narodowym. Bohatera tych wspaniałych nagrań Konstantego Andrzeja Kulki nie trzeba  przedstawiać. Jego interpretacje muzyki skrzypcowej są powszechnie znane i zawsze fascynujące. W jego dorobku fonograficznym widnieją dzieła Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Bartoka , Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego i wielu innych.  Za  dokonanie nagrań wszystkich dzieł Karola Szymanowskiego otrzymał on nagrodę specjalną P.R., a za płytę z 2 koncertami skrzypcowymi  tegoż kompozytora-przyznano mu w Paryżu w 1981 r. Grand Prix du Disque.

Omawiana seria płyt Lipińskiego zawiera 23 utwory. Wśród nich znajdują się 2 Tria smyczkowe op. 8 i op. 12 (na dwoje skrzypiec i wiolonczele) i szereg innych utworów, w których oryginalny akompaniament fortepianowy został przerobiony przez prof. Andrzeja Wróbla na skrzypce i wiolonczelę bądź kwintet smyczkowy. Te aranżacje z pominięciem fortepianu stały się na wskroś praktyczne, oddalając problemy z wynajęciem fortepianu i zaangażowaniem pianisty. Rozwiązanie to dało korzystniejsze efekty brzmieniowe i jedynie w niektórych przypadkach obsadę akompaniamentu powiększono do kwintetu smyczkowego. Stąd też oprócz K.A.Kulki w nagraniu wzięli udział: Andrzej Gębski, Aurelia Liwanowska-Lisiecka, Anna Orlik, Wojciech Proniewicz (skrzypce), Grzegorz Chmielewski (altówka), Andrzej Wróbel (wiolonczela). Radosław Nur (kontrabas). Dla wglądu podaje tytułu utworów: Rondo alla Polacca E-dur op.13, Wariacje op. 11 na temat opery "Kopciuszek" Rossiniego, Souvenir de la mer Baltique op. 19, Wariacje op. 20 na temat cavatiny z opery "Cyrulik Sewilski" Rossiniego (Dysk I), Rondo alla Polacca E-dur op.7, Wariacje brawurowe op. 22, Wariacje g-moll op. 5, Fantazja i wariacje op. 26 na motywach z opery "Hugenoci" Meyerbeera (Dysk II), Rondo alla Polacca D-dur op. 17 na temat pieśni polskiej, Wariacje op. 15 na temat z opery "Pirat" Belliniego, Fantazja i wariacje op. 23 na motywach z opery "Lunatyczka" Belliniego, Wariacje G-dur op. 4 na kwartet smyczkowy, Fantazja i wariacje op. 30 na tematy z opery "Ernani" Verdiego (Dysk III), 3 polonezy op. 9, Rondo koncertowe op. 18, Adagio elegico op. 25, Fantazja i wariacje op.33 na motywach opery "Krakowiacy i górale" Stefaniego, Duet op. 16, (Dysk IV), Trio A-dur op. 12, Siciliano z wariacjami op. 2, Fantazja op. 31 (Dysk V), Trio g-moll op. 8, Wielka fantazja op. 28 na motywach z opery "Purytanie" Belliniego (Dysk VI).
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.