GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI (1)

Za jedną z "gwiazd" dzisiejszej muzyki polskiej uchodzi pianista Piotr Anderszewski. Jest on  niewątpliwie wielką indywidualnością muzyczną. Urodził się w 1969 r. w Warszawie w rodzinie polsko-węgierskiej. Uczył się muzyki od 6-go roku życia, studiował w konserwatoriach Lyonu i Strassburga, w Akademii Muzycznej w Warszawie i na Uniwersytecie Southern California w Los Angeles. Doskonalił swe umiejętności na wielu kursach mistrzowskich. Jego profesorami byli m.in. Perrahia, Fou Ts'ong i Fleicher. Po raz pierwszy zwrócił uwagę publiczności na konkursie pianistycznym w Leeds w 1990 roku gdy w trakcie występu zszedł ze sceny będąc niezadowolonym z własnego wykonania utworów z opusu 27 A.Weberna. Pół roku później zadebiutował w londyńskim Wigmore Hall. Od tego czasu koncertował w Nowym Yorku, Monachium, Wiedniu, Madrycie, Petersburgu, Los Angeles i w wielu innych miastach. Oprócz recitali solowych występował z renomowanymi  orkiestrami symfonicznymi w Londynie, Filadelfii, Amsterdamie, Chicago, Berlinie, Montrealu itd. Znany jest też z występów z zespołami kameralnymi i współpracuje z wieloma instrumentalistami,  głównie skrzypkami jak z D. Anderszewską (jego siostrą), W. Mullową, A. Dumay, G. Kremerem, F. P. Zimmermannem. 

Anderszewski dokonał wielu nagrań dla Harmonia Mundi, Accord and Philips, a z Virgin Classics podpisał umowę na wyłączność nagrań w 2000 r. Pierwszym dyskiem pod etykietą Virgin były "Wariacje na temet walca Diabellego" L.van Beethovena. Płyta otrzymała szereg nagród, m.in.Choc du Monde de la Musique i Echo Klassik. Artysta nagrał również 1,3 i 6 Partitę J.S. Bacha (CD nagrodzone przez Grammy) oraz dzieła Chopina. Nagrane utwory fortepianowe Karola Szymanowskiego przyniosły mu w 2006 roku nagrodę w kategorii najlepszej płyty z muzyką instrumentalną (Classic FM Gramophone), a w roku 2012 otrzymał w Londynie nagrodę BBC Music Magazin za nagrania muzyki R. Schumanna pod etykietą Virgin Classics CD. Anderszewski jest też nagrodzony prestiżową  Gilmore Artist Award (2002), przyznawaną co 4 lata dla wyjątkowych talentów pianistycznych oraz nagrodą Royal Philharmonic Society's (2001) dla najlepszego instrumentalisty. 

Współpracując z reżyserem Bruno Monsaingeonem artysta wystąpił w kilku filmach. W filmie "Unquiet Traveller" z 2008 roku, będącym filmem dokumentalnym na granicy fikcji, reżyser przedstawił w sposób niekonwencjonalny sylwetkę pianisty, jego życie i refleksje na temat muzyki.  Akcja dzieje się w tle zimowej podróży pianisty z Warszawy do Budapesztu.  W innym filmie "Anderszewski plays the Diabelli Variations" (2001) ukazany jest stosunek pianisty do muzyki Beethovena. Trzeci film "Anderszewski plays Schumann"został zrealizowany w 2010 roku. Z różnych wypowiedzi Anderszewskiego wynika, że jego celem w sztuce wykonawczej jest dojście do perfekcjonizmu. Stara się wydobyć zasadnicze treści z każdego utworu, które starannie analizuje i opracowuje od podstaw. Koncertując od ponad 20 lat bazuje na wypracowanym solidnym rzemiośle i nigdy nie dążył  do zrobienia błyskotliwej kariery. Dysponuje pięknym dźwiękiem różnicując go w zależności od stylu utworów na różne sposoby. Panuje znakomicie nad wszystkimi elementami jednocześnie kontrolując jakość dźwięku, wykończenie  frazy i całościową strukturę wykonywanych utworów. W tym zakresie niewielu pianistów może się z nim równać. Swoisty jest jego stosunek do fortepianu, który uważa za  najbardziej "muzykalny" ze wszystkich instrumentów. Jak wyznaje, fortepian  podsuwa mu myśli i sugestie wykonawcze, a w trakcie grania zżywa się z nim tworząc jeden  organizm. Szczery w swoich wypowiedziach przyznaje, że nie jest chopinistą, uwielbia natomiast muzykę Bacha, Janacka, Mozarta, Beethovena, Schumanna a szczególnie Szymanowskiego. Był organizatorem festiwali muzyki Szymanowskiego w Paryżu (2005), Nowym Yorku (2010), Londynie (2005 i 2010) i w Łodzi (2010). 
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.