GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI 

MAREK DREWNOWSKI - pianista, ur. w 1946 roku w Kołobrzegu gdzie jego ojciec był organistą. Naukę gry na fortepianie rozpoczął we wczesnym dzieciństwie. Studia pianistyczne odbył w Akademii Muzycznej w Warszawie u prof. Zbigniewa Drzewieckiego i Ryszarda Baksta. Po śmierci  prof. Drzewieckiego przeniósł się do Krakowa i ukończył tamtejszą Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie Jana Hoffmana.

Marek Drewnowski należy do światowej czołówki pianistów a jego grę cechuje elegancja, szlachetność i subtelność oraz miękkie i śpiewne brzmienie na podłożu olśniewajacej techniki.  12 Sonat Domenico Scarlatiego, które pianista nagrał w 1975 roku przyniosło mu wielki sukces w kraju i za granicą. Z tymi sonatami związane są  dalsze losy jego kariery. Po  przypadkowym ich wysłuchaniu w nowojorskim radio,  słynny dyrygent  i kompozytor  Leonard Bernstein zaprosił pianistę, którego w ogóle nie znał, na występy na festiwalu w Tanglewood (1984)  z Boston Symphony Orchestra. Tam  odniósł prawdziwy triumf wykonując Koncert  fortepianowy d-moll  Jana Brahmsa. Znajomość zawarta z Leonardem  Bernsteinem miała wielki wpływ na  dalszą karierę Marka Drewnowskiego. Pianista tak wspomina tę postać: "Był człowiekiem, który dużo mi pomógł i w jakimś sensie inspiruje do dziś. Za jego wzorem i przykładem zacząłem nawet dyrygować i to chyba był dobry pomysł” [Nowy Dziennik 1 V 2001]. Od tego czasu Marek Drewnowski koncertuje w największych salach koncertowych Europy, Stanów Zjednoczonych  i  Japonii. Grał również na Bliskim Wschodzie, Indiach i RPA. Z Leonardem Bernsteinem wystąpił powtórnie we wrzesniu 1989 roku w Warszawie, gdzie wziął udział w uroczystym koncercie poświęconym 50. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, obok takich sław jak Barbara Hendriks, Herman Prey, Liv Ullman. Koncert był  transmitowany przez stacje telewizyjne niemal całego świata. Za prawykonanie Koncertu fortepianowego Stefana Kisielewskiego na festiwalu "Warszawska Jesień" w 1991 roku artysta otrzymał prestiżową nagrodę krytyków muzycznych "Orfeusz”.

W dorobku fonograficznym Marka Drewnowskiego znajdują się sonaty Scarlatiego (drugie nagranie z 1987 r. w nieco zmienionym zestawie), koncerty fortepianowe Carla von Webera (Frequenz, arte), seria płyt chopinowskich (Tonpress). Artysta dokonał nagrań II Koncertu fortepianowego Aleksandra Tansmana, IV Symfonii koncertującej Karola Szymanowskiego, nagrał dwie płyty z koncertami  F. Chopina - w wersji na kwintet smyczkowy z zespołem The Chopin Soloists (Beloved) i w wersji na orkiestrę kameralną z The Chopin Soloists Ensemble (Exton). Dokonując tych ostatnich nagrań stał się pionierem kameralnych interpetacji  koncertów Chopina. Kwintetową wersje Koncertu f-moll napisał samodzielnie, zaś wersję chopinowską z 1833 roku Koncertu e-moll odnalazł w Tow. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dla NVD Arts w Londynie dokonał rejestracji na video obu koncertów F. Chopina i 19 jego walców. Nagrał też 2 Koncerty Ludwiga van Beethovena nr 2 i 4, Koncert Wolfganga Amadeusa Mozarta nr 21 i wiele kompozycji Witolda Lutosławskiego. W latach 2007-12 artysta nagrał wszystkie dzieła Chopina. Zamieniając się w aktora Marek Drewnowski wystąpił w roli Chopina w filmie Krzysztofa Zanussiego "Koncert Chopina”. Jest też współtwórcą filmu Izabeli Cywińskiej "Oczarowanie Chopina”, który powstał z okazji Roku Chopinowskiego. Jest inicjatorem i organizatorem  Festiwalu  im. Józefa Hofmanna  w Nałęczowie. Założył też orkiestrę kameralną The Chopin Soloists. Jako pedagog prowadzi klasę fortepianu w Schola Cantorum w Paryżu i w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jednym z jego uczniów był własny syn - również utalentowany pianista. M.Drewnowski Jest współzałożycielem Fundacji Hofmanna, która od 1990 roku organizuje kursy i konkursy muzyczne dla pianistów, festiwale i prowadzi działalność wydawniczą.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.