Anton  Bruckner (1824-1896)

Mija 120 lat od śmierci wielkiego kompozytora austriackiego Antona Brucknera. 
Urodził się on w Ansfelden i tam od 11 roku życia pobierał naukę muzyki u miejscowego organisty. 
Opanowanie techniki organowej pozwoliło mu na objęcie posady organisty w miejscowym kościele. 
Okazjonalnie grywał na skrzypcach do tańca podczas wesel i zabaw ludowych. 

Kontakt z muzyką użytkową miał wpływ na wykorzystanie motywów ludowych w dojrzałej jego twórczości. 
Braki w wykształceniu teoretycznym skłoniły Brucknera do studiów u wiedeńskiego profesora S. Sechtera, dzięki któremu otrzymał później stanowisko organisty katedralnego w Linzu. Tam miał okazje do zapoznania się z dziełami Beethovena, Berlioza, Liszta i Schumanna, a przede wszystkim Wagnera, którego został wielkim orędownikiem i przyjacielem. 

W Linzu cieszył się wielkim poważaniem jako organista i fenomenalny improwizator. Wielkie wrażenie wywarło na nim wysłuchanie tam oratorium "Paulus" Mendelssohna.  W Linzu dokonała się krystalizacja jego indywidualnego stylu, a zapowiedzią dojrzałości twórczej stało się Requiem (1849) i Missa solemnis (1854). 

W 1869 roku Bruckner osiadł we Wiedniu, gdzie po śmierci S. Sechtera objął w Konserwatorium stanowisko profesora harmonii, kontrapunktu i organów. Przebywał tam aż do śmierci z małymi przerwami na podróże do Paryża i Londynu, gdzie występował jako wirtuoz-organista. 

Występy w Londynie przynosiły mu oszałamiające sukcesy. 

Kompozytor pojawiał się też w Bayreuth na koncertach swoich utworów, gdzie przy okazji spotykał się z Wagnerem. Jemu właśnie zadedykował swoją III Symfonię. Jako reprezentant stronnictwa postępowego w muzyce stał po stronie Wagnera tworząc  tzw. grupę "młodoniemiecką".

Wiedeński  okres twórczości  wypełniła  w dużym stopniu muzyka symfoniczna. 

Bruckner zasłynął przede wszystkim jako symfonik kontynuujący tradycje symfoniki niemieckiej Beethovena i Brahmsa. Napisał 9 szeroko rozbudowanych symfonii (w tym ostatnia niedokończona) ukształtowanych pod wpływem bachowskiej kontrapunktyki oraz wagnerowskiej harmoniki i instrumentacji. 

Zadziwiają one rozmachem, bogactwem melodycznym oraz neoromantycznym kolorytem harmonicznym i orkiestralnym. W operowaniu grupami instrumentów wzorował się na tradycjach chóralnych XVI wieku wprowadzając kontrasty brzmieniowe między grupami smyczków, drzewa i blachy. 

Większość skomponowanych we Wiedniu symfonii zachowała się w kilku wersjach. Wynikało to z tego, że kompozytor nie był do końca przekonany do swoich pomysłów i negatywne uwagi przyjaciół skłaniały go do ulepszeń.  W jego symfoniach widać też związki z Schubertem. 

Dotyczą one wprowadzania jednolitych płaszczyzn tematyczno-brzmieniowych w ekspozycjach allegra sonatowego w miejsce zamkniętych tematów. 

O związkach z symfoniami Beethovena świadczą rozmiary i monumentalizm oraz krzyżowanie form.  Lata wiedeńskie przyniosły też szereg kompozycji wokalnych, wokalno-instrumentalnych, kameralnych, organowych i fortepianowych. Ukoronowaniem twórczości religijnej są: Te Deum na chór, orkiestrę, kwartet solistów i organy (1884) - utwór pełen zadumy i modlitewnej pokory oraz Psalm 150 (1892). Ale muzykę religijną Bruckner pisał od lat młodzieńczych. Pierwsze utwory tego typu były pomyślane na użytek wiejskich kościołów, stąd rzuca się w oczy ich prostota. Przełom stylistyczny wyznaczyły 3 msze pełne szlachetnej wzniosłości. Zostały one napisane w Linzu (d-moll 1864, e-moll 1866, f-moll 1868). Najcenniejsza jest Msza f-moll (zw. Grosse Messe), stojąca na linii wytyczonej przez Msze h-moll Bacha i Missa solemnis Beethovena.  Środki symfoniczne przerosły w niej ramy liturgii, a tekst mszalny stał się podstawą dla osobistej wypowiedzi artystycznej. 

Muzyka Brucknera zaczęła zdobywać szerokie uznanie dopiero w latach 80-tych XIX wieku dzięki entuzjastycznie nastawionym dyrygentom ( F.i  J. Schalkowie, A.Nikisch czy G.Mahler). 

Generalnie jest to muzyka żarliwa i poważna, nie zabawia płytką pięknością i wystawia na próbę zdolności percepcyjne słuchacza.
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.