GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI (9)

JERZY MAKSYMIUK - "gwiazda" polskiej dyrygentury, a także kompozytor i pianista. Studiował kompozycje u Piotra Perkowskiego, grę na fortepianie u Jerzego Lefelda i dyrygenturę w klasie Bogusława Madeya w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Jest laureatem wielu konkursów muzycznych: Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. I.J.Paderewskiego w Bydgoszczy (1961, I nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu Improwizatorskiego w Katowicach (1962, I nagroda), Konkursu Kompozytorskiego im. A.Malawskiego w Krakowie oraz Konkursu im.G.Fitelberga w Katowicach. 

W latach 1970-72 był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie gdzie na Małej Scenie zrealizował spektakle "Małego Księcia" Z.Bargielskiego, "Julii i Romea" B.Matuszcak, "Baletów polskich" do muzyki W.Lutosławskiego, Z.Turskiego i K.Pendereckiego oraz własnego utworu "Metafrazy" (1971). W 1972 r. stanął na czele zespołu wyłonionego z Warszawskiej Opery Kameralnej, który od 1973 r. pod nazwą Polska Orkiestra Kameralna zyskał międzynarodową sławę. Zespół ten przekształcił się w 1984 r. w Sinfonia Varsovia. W 1973 r. Jerzy Maksymiuk podjął współpracę z WOPR, z którą odbył tournée po Austrii, a w 1974 i 1976 r. po Stanach Zjednoczonych. W latach 1975-77 stał na jej czele, jako pierwszy dyrygent i kierownik artystyczny.

Sukcesy odniesione podczas tournée z Polską Orkiestrą Kameralną w Anglii zaowocowały kontraktem płytowym z firmą EMI i licznymi występami z orkiestrami brytyjskimi, m.in. z London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, English Chamber Orchestra, itd. Dyrygował też innymi najbardziej renomowanymi orkiestrami świata. W 1979 r. wystąpił z Polską Orkiestrą Kameralną w Carnegie Hall w Nowym Yorku, a w 1981 odbył z nią kolejne wielkie tournée po Japonii, Australii, Nowej Zelandii, USA i Niemczech. W latach1983-93 Jerzy Maksymiuk stał na czele BBC Scottisch Symphony Orchestra w Glasgow. Z zespołem tym koncertował także w Polsce, w tym dwukrotnie na Festiwalu "Warszawska Jesień" w 1985 i 1987 roku. W 1990 r. debiutował na koncertach BBC Proms w Royal Albert Hall w Londynie. Podjął też współpracę z English National Opera, z którą przygotował premierę "Don Giovanniego" W.A. Mozarta (1991) i "Zemsty Nietoperza" J.Straussa (1993). Jerzy Maksymiuk jest miłośnikiem i wybitnym promotorem muzyki współczesnej. Przez wiele lat współtworzył festiwal "Warszawska Jesień" jako członek komisji repertuarowej. Jego działalność w Wielkiej Brytanii wysoko oceniana przez krytykę przyniosła mu tytuły doctora honoris causa (1992) Strathclyde University w Glasgow i dwukrotnie laureata Gramophon Award. W 1993 r. otrzymał honorowy tytuł Conductor Laureate BBC Scottish Symphony Orchestra.

Kariera dyrygencka Jerzego Maksymiuka związana była początkowo z Polską Orkiestrą Kameralną. Ten zespół złożony z 24 instrumentalistów - smyczkowców doprowadził na szczyty perfekcji wykonawczej i nadał mu niepowtarzalną indywidualność artystyczną. 

O pracy Maksymiuka z POK krążyły legendy. Był szefem niezwykle wymagającym i zmuszał każdego muzyka do nieustannej pracy na najwyższych obrotach. Członków orkiestry nie spełniających jego oczekiwań zwalniał bez skrupułów. Próbom nie było końca. Kiedy jednak zespół zaczął występować publicznie wzbudził sensacje. Maksymiuk zaproponował nową jakość stylistyczną i brzmieniową. Szczególną uwagę zwracał na artykulację, przez co brzmienie orkiestry radykalnie odświeżył. Niezwykle kontrowersyjne stały się interpretacje utworów Mozarta, a specjalnością zespołu stała się muzyka Vivaldiego. 

Dowodem międzynarodowej sławy POK była seria nagrań dla czołowych firm jak EMI, Hyperion, Naxos. Na płytach znalazły się utwory z europejskiego repertuaru, np. Mozarta, Rossiniego, Vivaldiego jak i polskich kompozytorów- Jarzębskiego, Janiewicza, Bairda, Góreckiego czy Paderewskiego. 
Jerzy Maksymiuk jest też kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej i filmowej. Komponował już od 13 roku życia.  Stworzył muzykę do kilkudziesięciu filmów w reżyserii m.in. Zanussiego, Hasa i Petelskiego.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.