KONKURS PIANISTYCZNY W MONTREALU

W czewrcu zakończył się 13 Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Montrealu (CMIM). W bieżącym roku  został on zorganizowany dla młodych pianistów z całego świata. Wzięło w nim udział 24 młodych artystów z 15 krajów: Kanady, USA, Australii, Rosji, Ukrainy, Chin, Japonii, Korei Pd, Izraela, Wenezueli, Algerii, Francji, Włoch,  Wielkiej Brytanii i Niemiec. Wszyscy mieli już na swoim koncie nagrody zdobywane na różnych światowych konkursach. Zwycięzcą montrealskiej imprezy został przedstawiciel Australii Jayson Gillham, drugie miejsce zajął kanadyjczyk, rodem z Quebecu, Charles Richard-Hamelin, a trzecią nagrodę przyznano niemieckiej pianistce Annice Treutler.  Warto przypomnieć historię i założenia tej imprezy. Początki konkursu, który od wielu lat odbywa się każdego roku w Montrealu, siegają roku 2002.  Wtedy to  miała miejsce jego pierwsza  edycja poświęcona  sztuce wokalnej, a inicjatorem było stowarzyszenie La Jeunesse Musicales du Canada. Już ten pierwszy konkurs zadziwił wysokim poziomem wykonawczym, co spowodowało szeroki i wyjątkowo pozytywny oddźwięk w środowiskach artystycznych. Żłożyło się na to również:  kompetentne jury, przyznanie burs utalentowanym uczestnikom i umożliwienie  kontraktów koncertowych laureatom.   W procedurach organizacyjnych nie dopatrzono się żadnych uchybień, co bez przeszkód otworzyło drogę do kontynuowanie tej imprezy. Dziś Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Montrealu jest chlubą naszego miasta i uważany jest za jedną z najważniejszych imprez muzycznych w całej Kanadzie. Decydując się na  jego organizacje wzięto pod uwagę zapotrzebowanie naszego środowiska artystycznego na tego typu imprezę prawidłowo oceniając jego zdolność do sprostania wymogom tego wydarzenia o randze międzynarodowej. Od początku istnienia konkurs pozwalał najbardziej uzdolnionym muzykom młodego pokolenia "zabłysnąć" w najwspanialszych salach koncertowych. W ten sposób szerzej uchyliły się dla młodzieży drzwi instytucji muzycznych z oczywistą pomocą rządu i sponsorów, jak np.Hydro-Quebec, Radio-Canada czy Orchestre symphonique de Montreal. 

Celem konkursu jest odkrycie nowych talentów w dziedzinie wykonawstwa muzyki klasycznej i zrekompensowanie ogromnego wysiłku młodych adeptów sztuki wokalnej, pianistyki i wiolonistyki. Także pomoc w wypromowaniu talentów z całego świata leży w założeniach konkursu.  Poprzedzają go eliminacje (ocena nagranych taśm), po czym wyłania się listę zakwalifikowanych uczestników, którzy rywalizują ze sobą w ćwiercfinale, półfinale i finale. Od pierwszej edycji zgłosiło się w sumie aż 2300 kandydatów, z czego zakwalifikowano 350. W trzyletnim cyklu alternatywnie spotykają się wokaliści, skrzypkowie i pianiści. Oznacza to, że reprezentanci tych trzech dyscyplin muzycznych pojawiają się w Montrealu  na zmianę co trzy lata. Od roku 2004 konkurs montrealski jest członkiem Światowej Federacji Konkursów Międzynarodowych w Genewie, a  federacja ta zrzesza tylko organizacje muzyczne o światowej renomie. Spośród 115 konkursów zrzeszonych w Federacji, CMIM jest jedynym, który od  2014 roku przyznaje nagrodę w dziedzinie improwizacji muzyki klasycznej  "Prix d'improvisation Richard-Lupien". Zdobył ją w tym roku ukraiński pianista Serhly Salow - nota bene laureat I nagrody CMIM w 2004 roku. Wprowadzenie do konkursu  nagrody z improwizacji ma na celu podniesienie rangi tej dyscypliny, która już  jest obecna w programach niektórych uczelni muzycznych. O trofeum te walczyło 6 kandydatów, a wśród jury znajdowała się światowej sławy mistrzyni improwizacji - Gabriela Montero. Wydarzeniem towarzyszącym konkursowi był koncert "Un duo d'exception" w wykonaniu znanego już publiczności kanadyjskiej 14- letniego Daniela Boucharda i jego profesora - jazzowego pianisty Oliviera Jonesa. Koncert miał miejsce w La Maison symphonique de Montreal, tam gdzie odbywały się konkursowe koncerty finałowe z uczestnictwem OSM pod dyrekcją Giancarlo Guerrero. Przesłuchania przedfinałowe odbywały się natomiast w Salle Bourgie. Innymi imprezami towarzyszącymi konkursowi  było Atelier improwizacji  oraz Kurs mistrzowski gry na fortepianie. 
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.