GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI (13)

KRZYSZTOF URBAŃSKI - dyrygent, wschodząca "gwiazda" światowej dyrygentury. Urodził się w 1982 r. w Pabianicach. Naukę muzyki rozpoczął przypadkowo w wieku 12 lat, namówiony przez kolegę z boiska.  Na egzaminie wstępnym komisja szkoły muzycznej stwierdziła brak talentu, ale jego upór i dyscyplina przy wsparciu matki zaowocowały sukcesami. Początkowo Urbański chciał być kompozytorem, ale po "odkryciu" piękna dzieł muzyki klasycznej postanowił kształcić się na polu dyrygentury.  Studia w Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w 2007 roku w klasie dyrygentury u prof. Antoniego Wita. Umiejętności dyrygenckie rozwijał podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez prof. Kurta Masura. Brał udział w dwóch konkursach dyrygenckich: IV Międzynarodowym Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku w 2006 r.-(II miejsce i nagroda dla największej osobowości artystycznej) oraz w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Pradze w 2007 roku (I nagroda). W latach 2007-2009 był dyrygentem-asystentem maestro Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Mimo młodego wieku Krzysztof Urbański dał się już poznać jako kapelmistrz najlepszych orkiestr symfonicznych świata. Jego jednogłośne zwycięstwo na konkursie w Pradze otworzyło mu szerokie możliwości do zaprezentowania się w najznakomitszych salach koncertowych świata.

Urbański współpracuje z orkiestrami z Niemiec (Radio-Sinfonie-Orchestrer Frankfurt HR, Sinfonieorchester der Norddeutschen Rundfunk Hamburg NDR, Radio-Sinfonie Orchester Stuttgart SWR), Wielkiej Brytanii (The Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, The BBC Symphonie Orchestra), Szwecji (Goeteborgs  Symfoniker, Sveriges Radios Symfoniorkester), Danii (Danish National Symphonie Orchestra, Orchestra of the Royal Danish Opera, Tivoli Symphonie Orchestra, Aarhus Symfoniokester), Norwegii (Bergen Filharmoniske Orkester), z Portugalii, Holandii,Francji.  W Paryżu zadebiutował z muzyką rosyjską, a w Filharmonii Nowojorskiej z muzyką Antona Dworzaka (2014). Jesienią 2009 roku miał miejsce jego japoński debiut z Tokyo Symphony Orchestra i Osaka Philharmonic. W Tokyo jest mianowanym pierwszym gościnnym dyrygentem. Po udanym debiucie w Norwegii we wrześniu 2009 r. z Trondheim Symfonie Orchester został jej dyrektorem artystycznym.  Wiosną 2010 r. zadebiutował z sukcesem w Stanach Zjednoczonych z Indianapolis Symphony Orchestra, a następnie wystąpił z repertuarem muzyki polskiej na Grant Park Festival w Chicago.  Urbański współpracuje też z orkiestrami Chin i Singapuru. W sezonie 2010-11 przyciągnął uwagę wieloma koncertami z europejskimi orkiestrami wykonując m.in. takie dzieła jak Ognisty ptak-Igora Strawińskiego, 5-tą Symfonię-Gustawa Mahlera, Koncert na orkiestrę-Witolda Lutosławskiego. W 2011 roku w wieku 28 lat objął stanowisko dyrektora muzycznego Indianapolis Symphony Orchestra, będąc najmłodszym dyrektorem wśród największych orkiestr symfonicznych w Ameryce. Piastując to stanowisko pozostaje głównym dyrygentem orkiestry Trondheim, z którą odbył tournée po Polsce (2014) inaugurując Festiwal "Chopin i jego Europa" w Warszawie. 

W sezonie 2015-16 Orkiestra NDR w Hamburgu zaproponowała mu stanowisko głównego gościnnego dyrygenta. Weźmie tam udział w otwarciu hamburskiej Elbphilharmonie. 

Artysta nie zaniedbuje występów w kraju rodzinnym pracując regularnie ze wszystkimi większymi polskimi orkiestrami . Bliski jest mu repertuar muzyki polskiej, który wprowadza często na krajowe i zagraniczne sale koncertowe (Chopin, Górecki, Penderecki, Kilar, Lutosławski). Jego sposób komunikowania się z orkiestrą jest wyjątkowy, obrazowy . Energiczne ruchy, gesty, wyrazista mimika, a niekiedy tańczące nogi dyrygenta stymulują orkiestrę do maksymalnego wysiłku, co przekłada się na wysoką jakość interpretacji. Krzysztof Urbański zadziwia fenomenalną pamięcią muzyczną i prowadzi zazwyczaj koncerty bez partytur. Zajmuje się też komponowaniem. Jest autorem muzyki filmowej, a jego "Mała świąteczna symfonia" otrzymała honorowe wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im.Grzegorza Fitelberga w Katowicach (2007).
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.