GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI (7)

KRYSTIAN ZIMERMAN - polski pianista światowej sławy, laureat I nagrody Konkursu Chopinowskiego w w Warszawie w 1975 roku.  Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat u swego ojca. Następnie został uczniem prof. Andrzeja Jasińskiego aż do końca swojej edukacji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. 

W 1973 r. zwyciężył na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ludwiga van Beethovena w Hradec Kralove. W 1975 r. zdobył na Konkursie Chopinowskim w Warszawie I nagrodę, nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, oraz nagrodę TIFC-u za najlepsze wykonanie poloneza. Od tego momentu rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. 

Duże znaczenie dla jego rozwoju artystycznego miało spotkanie w Paryżu z Arturem Rubinsteinem w 1976 r. Rok później zadebiutował na Festiwalu w Londynie oraz w Salzburgu. W 1978 r. Salzburgu wykonał zadedykowany mu przez Witolda Lutosławskiego Koncert fortepianowy. W urzekającej grze Zimermana dostrzega się subtelność i moc zarazem, naturalność w prowadzeniu kantyleny i niesłychane bogactwo niuansów kolorystycznych. Jest mistrzem w cyzelowaniu szczegółów i panowaniu nad konstrukcją utworów.

W roku 1999 w 150 rocznicę śmierci Chopina powołał "Polish Festival Orchestra", z którą dał 41 koncertów w krajach europejskich i w USA, wykonując w roli pianisty i dyrygenta dwa Koncerty fortepianowe Chopina. Orkiestra składała się z młodych polskich muzyków, a jej występy cieszyły się wszędzie niebywałym powodzeniem. W Paryżu koncert w Salle Pleyel został powtórzony. W Turynie firma Deutsche Grammophon dokonała nagrań obu koncertów Chopina i wydała płytę, która błyskawicznie rozeszła się po świecie. Sukces tej orkiestry polegał na tym, że stała się - w przeciwieństwie do znanych obiegowych wykonań - równoprawnym partnerem dla fortepianu, prowadząc z nim subtelny dialog pełen romantycznej poezji. Ta śmiała koncepcja interpretacyjna Zimermana spotkała się wśród krytyków z odmiennymi ocenami. Obok głosów entuzjastycznych pojawiały się opinie o "szarganiu świętości". W 2009 r. w 100 rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz orkiestra odbyła trasę koncertową po Polsce. W koncertach wzięły udział m.in skrzypaczki Kaja Danczowska i Agata Szymczewska. Cały program został nagrany w Akademii Muzycznej w Katowicach dla wytwórni Deutsche Grammophon. 

Zimerman odbył szereg tournée po Europie, USA i Japonii. Grał z najlepszymi orkiestrami pod batutą takich dyrygentów jak Claudio Abbado, Leonard Bernstein, Pierre Boulez, Herbert von Karajan, Zubin Mehta, Stanisław Skrowaczewski, Kirył Kondraszyn, Witold Rowicki i wielu innych. Wielokrotnie występował z Kają Danczowską, Gidonem Kremerem, Yehudi Menuhinem. Artysta zabiera ze sobą własny instrument i znany jest z ekscentrycznego zachowania, jak np. przerwanie koncertu w proteście filmowania go, co miało miejsce w Essen w 2013 r. W Los Angeles w proteście przeciwko polityce amerykańskiej oznajmił po koncercie, że już tam nigdy nie przyjedzie. 

W dziedzinie nagrań płytowych ma wyłączny kontrakt z Deutsche Grammophon, dla której nagrał ponad 20 albumów płytowych. Znajdują się tam kompozycje Beethovena, Chopina, Mozarta, Schuberta, Brahmsa, Schumanna, Griega, Liszta, Bartoka, Szymanowskiego, Ravela, Debussy’ego, Lutosławskiego i wielu innych. Niektóre z nich otrzymały międzynarodowe nagrody fonograficzne. 

W 1985 roku Zimerman otrzymał nagrodę Academia Chigiana w Sienie, jako najlepszy młody muzyk roku, a w 1994 nagrodę Fundacji Muzycznej Leonie Sopnning w Kopenhadze. 

Artysta mieszka od 1986 roku w Bazylei, gdzie prowadzi mistrzowską klasę fortepianu. W roku 2005 Akademia Muzyczna w Katowicach przyznała mu tytuł doktora honoris causa. W ostatnich latach artysta częściej odwiedza Polskę. W 2013 roku w Warszawie dał koncert w rocznicę 100-lecia urodzin Lutosławskiego, a w ubiegłym roku wystąpił w Katowicach podczas inauguracji nowej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.