GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI (14)

PAULO SZOT - jest jednym z najbardziej wszechstronnych barytonów naszych czasów.

Urodził się w Brazylii w 1969 roku i pochodzi z polskiej rodziny. Jego rodzice byli emigrantami i wylądowali po II wojnie światowej w Brazylii. On zaś w wieku 18 lat przyjechał na studia do Polski i jako profesjonalny wokalista rozpoczął w 1990 roku pracę w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk". Jego marzeniem lat dziecięcych był zawód tancerza. Niestety, kontuzja kolana podczas nauki tańca zniweczyła te pragnienia. Jeszcze wcześniej, bo w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, a później na skrzypcach.  W 1994 r. wystartował w przesłuchaniach do Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Pavarottiego i doszedł do finału.  Jego operowy debiut miał miejsce w Teatrze Miejskim San Paolo w Brazylii.  Wystąpił tam w "Cyruliku Sewilskim" Rossiniego (1997 r.). Od tego czasu stał się "gwiazdą" zapraszaną przez znane firmy operowe z Europy, Stanów Zjednoczonych i Brazylii. 

Do chwili obecnej wystąpił w 30 rolach i 60-ciu produkcjach. Prezentował się w teatrach operowych i miejskich w San Paolo, Nowego Yorku, Palm Beach, Paryża, Marsylii, Antwerpii, Bordeaux, Toulonu, Melbourne, Barcelony, Bostonu, Waszyngtonu, Bahrainu i innych ośrodkach. 

Kreował role w takich dziełach jak Manon, Wesoła wdówka, Eugeniusz Oniegin, Napój miłosny, Cyganeria, Don Giovanni, Cavaleria rusticana, Pajace, Carmen, Cosi fan tutte, Wesele Figara, Maria Golovin, The Death of Klinghoffer, A Dog's Heart. 

W 2010 r. zadebiutował w Metropolitain Opera (MET) w przedstawieniu operowym "Nos" Szostakowicza, pod dyrekcją Walerego Gergiewa. Śpiewał tam partię Kowalowa. W tymże spektaklu wystąpił w 2013 w Teatro Opera di Roma. Głosy krytyków były entuzjastyczne. 

Wcześniej, bo już w 2008 r. artysta pojawił się na Broadwayu we wznowionej inscenizacji musicalu "South Pacific" Rogersa&Hammersteina, gdzie wystąpił w głównej roli Emila de Beque. Po odniesionym sukcesie został uhonorowany Tony Award za najlepszą grę aktorską. Spektakl ten wystawiony w 2008 r. otrzymał w sumie 7 Tony Awards, w tym za scenografie i reżyserie. W "South Pacific" Szot występował przez kolejne lata 2009, 2010 i 2011. Oprócz prestiżowej nagrody Tony Award artysta otrzymał za kreacje Emila de Beque inne wyróżnienia: od Drama Desk, The Outer Critic's Circle i Theater World Awards.  Mimo że artysta nie posiada wykształcenia aktorskiego, potrafi nawiązać bliski kontakt z publicznością dzięki naturalności, szczerości wypowiedzi i umiejętnemu dozowaniu emocji.  Jego "słodki" baryton, wspaniała gra aktorska i doskonała sylwetka sceniczna przysparzają artyście szerokie rzesze wielbicieli. 

Kariera Paulo Szota potoczyła się, zatem dwutorowo. Obok śpiewaka operowego stał się aktorem teatralno-musicalowym i do dziś wciela się w te dwie role. 

Marzeniem jego są występy jeszcze w innych spektaklach na Broadwayu, jak np. Don Kichot, Man of Le Manche, czy Fiddler on the Roof.  W działalności pozaoperowej Szot dał się poznać również w Carnegie Hall z New York Pops Orchestra, w Allen Room at Jazz at Lincoln Center, jako uczestnik Americain Songbook Series. Występował również w Cafe Carlyle w Nowym Yorku w solowym spektaklu "An evening with Paolo Szot" i w nowojorskich nocnych klubach m.in z kompozycjami jazzowymi.  Jeszcze przed debiutem w MET wystąpił w 2008 r. w Filharmonii Nowojorskiej na koncercie prowadzonym przez Marvina Hamlischa z partnerką Lizą Minelli. W 2011 r. powrócił do MET jako Escamillio w "Carmen" Bizeta. Występował tam również jako kapitan Achille Lauro w "The Death of Klinghoffer" (2014), w "Manon" z Anną Netrebko oraz w "Carmen" z Roberto Alagna. W roku 2015 w roli dr Falke śpiewał w operetce J.Straussa "Zemsta nietoperza" z Susanną Phillips pod dyr. Jamesa Levina.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.