40-LECIE  ZESPOŁU "TATRY"

Montrealski zespół taneczny "Tatry" jest jednym z najbardziej znanych polonijnych zespołów folklorystycznych w kanadyjskiej prowincji Quebec.  Powstał pod koniec 1972 roku z inicjatywy Albina Morzajewa oraz Jerzego Różyckiego, byłego solisty baletu P.Z.L.P. i Tańca "Śląsk" oraz P.Z.L.P. i Tańca "Mazowsze." Pan Albin Morzajew został prezesem komitetu rodzicielskiego , pan Jerzy Różycki - dyrektorem artystycznym oraz choreografem zepołu, pan Stanisław Cyprys pianistą-akompaniatorem. J.Różycki zaproponował nazwę zespołu "Tatry" i komitet rodzicielski zaakceptował tę nazwę. Liczba członków wzrastała błyskawicznie: od 8 osób w roku 1972 do 54 w roku 1975. W tym okresie Pan Jerzy Różycki ułożył czternaście tańców dla starszej, średniej i najmłodszej grupy tanecznej. Największym powodzeniem cieszyły się oprócz tańców narodowych: góralski, chustkowy, tańce beskidzkie, podegrodzie oraz rzeszowski.  Katolickie stowarzyszenie "Zgoda," mające  siedzibę przy parafii św. Michała, stało się pierwszym sponsorem zespołu. W sezonie 1976/77 funkcje prezesa przejęła Halina Pagacz. Wówczas to "Tatry" wystąpiły dwukrotnie w programie telewizyjnym "L'Ecole de musique Hall", a najstarsza grupa wzięła udział w festiwalu "Polonia jutra" w Toronto. Na początku lat 80-tych prezesem zespołu został Jerzy Jędrzejowski, który podjął trudne zadanie odbudowy zespołu po odejściu najstarszych tancerzy. 

W roku 1982  na stanowisko choreografa i kierownika artystycznego przyjął Andrzeja Koczorowskiego, byłego  tancerza-solistę zespołów pieśni i tańca "Śląsk" i "Mazowsze". W roku 1984 zespół wystąpił na balu Polonii kanadyjskiej okręgu Quebec.  W roku 1986 zainaugurował swoje występy na międzynarodowym festiwalu folklorystycznym w Drummondville (Quebec). W tymże roku  prezesem  został Bogdan Wilecki, który kierował zespołem przez następnych 9 lat. Za jego prezesury "Tatry" wystąpiły na festiwalach w Cornwall (Ontario), Quebec City,  Brossard, Lachine i ponownie w Drummondville. Zespół brał udział nie tylko w występach estradowych, ale również w paradach ulicznych.  Pojawiał się na obchodach św. Patryka, 24 czerwca brał udział w uroczystościach z okazji św. Jana  oraz  z okazji Dnia Kanady. Dość regularnie uczestniczył  w balach Kongresu Polonii Kanadyjskiej. I tak w roku 1988 wystąpił na balu w obecności byłego premiera Kanady Briana Mulroney, a w roku 1989 w obecności gościa honorowego - ówczesnego premiera prowincji Quebec Jacques'a Parizeau. Za kadencji B.Wileckiego  "Tatry" uczestniczyły z wielkim sukcesem w Festiwalu Zespołów Polonijnych z całego świata  w Rzeszowie (1993). W roku 1994  wystąpiły w telewizyjnym montrealskim programie Tele-Polonica, a także na koncercie z udziałem zespołu węgierskiego "Bokreta" i portugalskiego "Azores". W roku 1995 prezesem zespołu został Edward Śliz. W  kolejnym roku 1996 pod artystycznym kierownictwem pana Jerzego Różyckiego, młodzież ponownie wyjechała do Polski na Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie gdzie zajęła jedno z pierwszych miejsc wśród 34-ch zespołów świata. Następnie w 2000 roku zespół wystąpił na polonijnym festiwalu w Milwaukee zorganizowanym przez Polish Folk Dance Association of the Americans (PFDAA). Uczestniczył również w różnych uroczystościach w Montrealu oraz w festiwalach w Mansonville (Quebec) i w Ottawie (Ontario), a w roku 2002 ponownie występował w Rzeszowie na Festiwalu Zespołów Polonijnych. W roku 2003 stanowisko prezesa zespołu przejął Kazimierz Filas, a kierownikiem artystycznym została Krystyna Jędrzejowska, która przez wiele już lat prowadziła zajęcia z grupami dziecięcymi . "Tatry'' nawiązały kontakty z zespołami Śwarni i Lechowia w Toronto, organizowały koncerty z udziałem zaproszonych zespołów i uczestniczyły w festiwalach polonijnych w Syracuse (N.Y.), w Toronto i Ottawie.

Od wielu lat związana z zespołem Krystyna Jędrzejowska jest prezesem zespołu. Jej czas poświęcony na pracę z dziećmi  przynosi nie tylko radość, ale i przybliża piękno polskiego folkloru.
 
 
. Radosław Rzepkowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.