PODRÓŻUJĄCY DO KANADY POWINNI WYSTRZEGAĆ SIĘ FAŁSZYWYCH STRON eTA

Podróżujący, którzy potrzebują elektronicznej autoryzacji wjazdu do Kanady (eTA) powinni korzystać wyłącznie z oficjalnej strony rządowej (Canada.ca/eTA) i wystrzegać się innych stron, które do złudzenia przypominają stronę rządową, ale zawierają znacznie wyższą opłatę niż $7 CAD za wysłanie aplikacji.

Od czasu gdy Rząd Kanadyjski rozpoczął fazowe wprowadzanie obowiązku elektronicznej autoryzacji wjazdu dla osób z krajów włączonych do ruchu bezwizowego, powstało wiele stron internetowych próbujących naciągnąć niczego nieświadomych aplikujących. Trzeba mieć na uwadze fakt, że firmy takie nie są w żaden sposób powiązane i nie działają w imieniu Rządu Kanadyjskiego. 

Jak podaje Nancy Chan, rzeczniczka Urzędu Imigracyjnego (Immigration, Refugees and Citizenship Canada), wykryto co najmniej 10 takich stron, ale nie wyklucza, że może być ich znacznie więcej. Do dnia dzisiejszego, urząd imigracyjny otrzymał prawie 500 skarg. Niektórzy aplikanci skarżą się, że zapłacili niepotrzebnie wysokie opłaty, wierząc, że aplikują bezpośrednio do rządu. 

Strona Rządu Kanadyjskiego, jest jedyną oficjalną, przez którą można zaaplikować o eTA. Koszt takiej aplikacji jest stały i wynosi $7 CAD. Aplikowanie o uzyskanie autoryzacji może odbyć się bezpośrednio lub z pomocą agenta podróży, konsultanta imigracyjnego, członka rodziny lub przyjaciela.

Od dnia 15 marca 2016 roku, ogłoszono tzw. "okres przejściowy", który polega na tym, że obywatele z krajów objętych ruchem bezwizowym mogą wsiąść na pokład samolotu bez posiadania eTA, o ile mają odpowiednie dokumenty podróżne. Okres ten kończy się 29 września 2016. Od tego dnia posiadanie eTA jest niezbędne w podróży do Kanady.

Większość aplikacji akceptowanych jest do kilku minut po wysłaniu kompletnego podania. Jednakże, niektóre aplikacje mogą być rozpatrywane nawet do kilku lub kilkunastu dni. Dlatego też Rząd Kanadyjski zaleca złożenie podania odpowiednio wcześnie i wstrzymanie się z zakupem biletu lotniczego do momentu otrzymania pozytywnej decyzji.

Elektroniczna autoryzacja ważna jest przez 5 lat lub do dnia ważności paszportu (którekolwiek jest pierwsze). Oznacza to, że turyści mogą wlatywać do Kanady kilkukrotnie bez konieczności powtórnej aplikacji tak długo jak ważny jest paszport użyty do otrzymania eTA.

Z obowiązku aplikacyjnego zwolnieni są amerykańscy obywatele, kanadyjscy obywatele, stali rezydenci Kanady oraz osoby posiadające ważną wizę kanadyjską (np. study permit lub work permit wydany po sierpniu 2015).
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.